Górnicy boją się, że ich zakład zostanie zlikwidowany

fot: Maciej Dorosiński

W porządku obrad znajduje się min. debata na temat aktualnego stanu górnictwa w regionie z szczególnym uwzględnieniem sytuacji KWK Pokój

fot: Maciej Dorosiński

Związkowcy i górnicy oskarżają zarząd Polskiej Grupy Górniczej o to, że spółka podjęła działania zmierzające do „przyspieszonej” likwidacji kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej. Ich zdaniem działania te polegają na wstrzymaniu rozpoczętych wcześniej robót przygotowawczych.

Przedstawiciele górniczej spółki przekazali, że obecnie trwają analizy odnośnie „modelu funkcjonowania” ruchu Pokój w ramach kopalni zespolonej Ruda.

W sprawie przyszłości ruchu Pokój (zakład jest częścią kopalni Ruda) związkowcy ze wszystkich organizacji w tym zakładzie wydali specjalne oświadczenie. W piśmie stanowczo sprzeciwili się działaniom, które - ich zdaniem - zmierzają do likwidacji zakładu. Równocześnie wezwali zarząd PGG oraz dyrekcję kopalni do odblokowania robót inwestycyjnych. Jeśli tak się nie stanie, to ostrzegli przed „ostrą odpowiedzią” załogi oraz skierowaniem zawiadomienia do odpowiednich służb.

W oświadczeniu związkowców można przeczytać: „Na ruchu Pokój wstrzymano w ostatnim czasie dalsze roboty inwestycyjne, pomimo rozcięcia ścian 154, 155 i 157. Zbrojenia tych ścian i przodki są zastopowane, co oznaczać może początek szybkiego końca kopalni. Wydaje się to tym bardziej niezrozumiałe ekonomicznie, że roboty inwestycyjne przerwano niejako w połowie, uprzednio wkładając w nie miliony złotych!

Nie jest żadną tajemnicą, że w Polskiej Grupie Górniczej coraz intensywniej pracuje się nad przygotowaniem kolejnych kopalń do likwidacji. Na pierwszy rzut ma pójść właśnie rudzka kopalnia Pokój. Nie będzie ona jednak ostatnią kopalnią, która ma podlegać przyśpieszonej likwidacji. Nie takie były ustalenia, nie takie były porozumienia! Złamanie umowy społecznej w PGG skutkować będzie konfliktem na niewyobrażalną dotąd skalę. Już teraz załogi górnicze widząc ewidentne zaniechania inwestycyjne, wykazują niepokój. Atmosfera z każdym dniem robi się coraz trudniejsza i wkrótce może być tak trudna do opanowania jak pożary w Australii”.

„Pokoju i spokoju na Pokoju nie będzie! Jeśli nie nastąpi powrót do działań inwestycyjnych i w dalszym ciągu czynione będą działania zmierzające do likwidacji kopalni, spotka się to z radykalną odpowiedzią. Zawiadomione o niegospodarności zostaną także wówczas odpowiednie organa Sprawę należy potraktować jako pilną i ważną, a niniejsze oświadczenie jako ostrzeżenie” – czytamy dalej w oświadczeniu.

We wtorek, 21 stycznia, w zakładzie odbyły się masówki informacyjne dla załogi.

- Informowaliśmy górników o sytuacji, w której znalazła się kopalnia. Jest to bowiem sytuacja skandaliczna i tragiczna. Na skutek, między innymi, nietrafionych inwestycji, niegospodarności, złego zarządzania czy niekompetentnych menedżerów chce się skrócić żywotność kopalni aż o 2 lata! W kopalni Pokój wstrzymano inwestycje i ściany, choć jeszcze w październiku zapewniano nas, że ściany te pójdą w ruch i będą sypać węgiel - powiedział Przemysław Skupin, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

Związkowcy argumentują, że Pokój miał fedrować do końca 2022 r., a jeśli roboty inwestycyjne nie zostaną odblokowane, to kopalnia może zakończyć wydobycie już w tym roku.

We wtorek oświadczenie w sprawie ruchu Pokój opublikowała PGG

„W związku z ostatnimi informacjami dotyczącymi ruchu Pokój kopalni zespolonej Ruda, Polska Grupa Górnicza informuje, że ewentualne przemieszczenia pracowników ruchu Pokój będą realizowane w ramach kopalni zespolonej Ruda.

Wszyscy pracownicy spółki mają zapewnione zatrudnienie i nie ma żadnych planów dotyczących zwolnień. Obecnie trwają analizy dotyczące planów techniczno-ekonomicznych kopalni, mające na celu wypracowanie najbardziej optymalnego modelu jej funkcjonowania w ramach kopalni zespolonej Ruda” - napisano w oświadczeniu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.