REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
11 marca 2026 13:53 Polska Agencja Prasowa

Polski system paliwowy - stabilny, mimo napięć na globalnych rynkach

Minister energii Miłosz Motyka
fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Polski system paliwowy jest stabilny, mimo napięć na globalnych rynkach - zapewniło w środę Ministerstwo Energii. Zaznaczyło, że Naftoport pozostaje w pełnej gotowości operacyjnej i zabezpiecza zapotrzebowanie polskich rafinerii.

Ministerstwo Energi (ME) poinformowało w komunikacie, że krajowy system paliwowy działa bez zakłóceń, a sytuacja na rynkach międzynarodowych pozostaje pod stałą obserwacją administracji rządowej oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo energetyczne. ME zapewniło, że Polska utrzymuje stabilność systemu paliwowego, mimo napięć na globalnych rynkach. Zwróciło uwagę, że to efekt rozbudowanej infrastruktury magazynowej i przesyłowej, dostępu do dostaw morskich z różnych kierunków świata, wysokiego poziomu zapasów oraz wielomilionowych inwestycji.

“Ceny paliw w hurcie spadły po raz pierwszy od początku konfliktu“ - podkreślili w trakcie briefingu w Bazie Paliwowej PERN w Emilianowie (mazowieckie): minister energii Miłosz Motyka i Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Wojciech Wrochna. W ocenie Motyki, to bardzo dobra informacja. “Kolejna - po zapowiedzi obniżki marży na oleju napędowym niemal do zera i niższych kosztów tankowania dla kierowców. (...) Dzięki zdywersyfikowanym kierunkom dostaw i rozbudowanej infrastrukturze nasz system paliwowy jest stabilny, odporny i skutecznie zabezpiecza potrzeby gospodarki oraz polskich rodzin“ - podkreślił minister.

“Orlen uruchamia też specjalną promocję dla kierowców, która pozwoli ograniczyć skutki rosnących notowań surowców“ - dodało ministerstwo w komunikacie. “Od 12 marca użytkownicy aplikacji ORLEN Vitay przez osiem kolejnych weekendów będą mogli tankować do 50 litrów paliwa z rabatem sięgającym nawet 35 groszy na litrze. Łącznie daje to możliwość zakupu nawet 400 litrów paliwa w niższej cenie“ - przekazał resort.

Resort zapewnił też, że Naftoport w Gdańsku “pozostaje w pełnej gotowości operacyjnej i zabezpiecza zapotrzebowanie polskich rafinerii, pełniąc jednocześnie rolę bufora dla zwiększonego ruchu morskiego“. “W tym tygodniu planowana jest obsługa 18 tankowców, a w kolejnym tygodniu 16 jednostek. W marcu zapowiedziane są 53 statki. To byłby rekord w historii terminalu“ - przekazało ministerstwo.

Podkreśliło, że kluczową rolę w stabilności systemu odgrywa infrastruktura magazynowa i logistyczna, rozwijana przez PERN. Spółka dysponuje magazynami o pojemności ponad 4,2 mln m sześc. dla ropy naftowej oraz 2,8 mln m sześc. dla paliw. Baza Paliw nr 5 w Emilianowie - gdzie odbył się briefing, dysponuje pojemnością 146,5 tys. m sześc. w 28 zbiornikach przeznaczonych do magazynowania różnych gatunków paliw oraz biokomponentów. Resort poinformował, że w 2025 r. do bazy trafiło blisko 2 mln m sześc. paliw transportem kolejowym oraz ok. 85 tys. m sześc. rurociągami. Infrastruktura umożliwia jednoczesny rozładunek 30 cystern kolejowych i sprawną obsługę transportu drogowego. W ubiegłym roku z bazy wyjechało ponad 72 tys. cystern kolejowych i drogowych.

“System logistyczny paliw w Polsce jest zaprojektowany tak, aby skutecznie amortyzować wahania rynkowe. Rozbudowana infrastruktura magazynowa i przesyłowa daje nam zdolność reagowania na zmiany podaży czy zwiększony popyt na paliwa“ - wskazał Wrochna.

Resort podkreślił, że dzięki terminalowi przeładunkowemu Naftoportu w Gdańsku oraz bazie paliw PERN w Dębogórzu koło Gdyni możliwy jest import ropy i paliw praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

W komunikacie ministerstwo zauważyło, że w ubiegłym roku w Bazie Paliw PERN w Dębogórzu uruchomiono trzy nowe zbiorniki o łącznej pojemności 150 tys. m sześc., dzięki czemu baza stała się największym tego typu obiektem w kraju. “Kolejne inwestycje są już w przygotowaniu - projektowanych jest siedem nowych zbiorników o łącznej pojemności blisko 250 tys. m sześc. Jeden z nich powstanie w bazie w Emilianowie i będzie miał pojemność 33 tys. m sześc.“ - przekazało ministerstwo.

Dodało, że jeszcze w marcu PERN podpisze umowę na budowę zbiornika o pojemności 33 tys. m sześc. w Bazie Paliw w Koluszkach (woj. łódzkie), a w następnej kolejności na budowę zbiornika w Kawicach (woj. dolnośląskie) również na 33 tys. m sześc. i ponownie w Koluszkach na 24 tys. m sześc. pod benzyny.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górniczki. Bez nich kopalnia nie da sobie rady
8 marca 2026
10.1 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]