VI Polski Kongres Górniczy zgromadził najważniejszych przedstawicieli tej branży w kraju

fot: ARC

Tegoroczny 6. Polski Kongres Górniczy zgromadził najliczniejszą rzeszę słuchaczy i prelegentów w całej swej historii

fot: ARC

+9 Zobacz galerię

Galeria
(12 zdjęć)

Tak szerokiej reprezentacji sektora górniczego, naukowego, przemysłowego i administracyjnego nie było od lat. 6. Polski Kongres Górniczy „Górnictwo 2050.pl – surowce, energia, transformacja”, który odbył się w Lublinie, zgromadził całe środowisko związane z przyszłością polskiego górnictwa i bezpieczeństwa surowcowego państwa. Do stolicy Lubelszczyzny przyjechali przedstawiciele władz centralnych, samorządów, nauki, przemysłu, związków zawodowych i świata biznesu – pokazując, że przyszłość polskiej gospodarki surowcowej to wspólna sprawa.

Wśród gości znaleźli się m.in. Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, prof. Krzysztof Galos, główny geolog kraju, Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, oraz prof. Krzysztof Szamałek, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych: Leszek Pietraszek, wicemarszałek województwa śląskiego, Daniel Słowik, starosta powiatu łęczyńskiego, Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej, a także wójtowie gmin górniczych: Puchaczów, Cyców i Ludwin. Swoją obecnością wydarzenie uświetnił także Joydeep Roy, konsul honorowy RP w Kolkacie, reprezentujący międzynarodowe środowisko górnicze.

Silną reprezentację miały uczelnie i instytucje naukowe. W kongresie uczestniczyli rektorzy: prof. Radosław Dobrowolski (UMCS), prof. Jerzy Lis (AGH), prof. Arkadiusz Wójs (Politechnika Wrocławska) oraz prof. Marcin Staniek (Politechnika Śląska), a także dziekani wiodących wydziałów górniczych i geoinżynieryjnych: prof. Arkadiusz Kustra, prof. Radosław Zimroz i prof. Krzysztof Filipowicz. W debatach wzięli też udział przedstawiciele instytutów badawczych PAN, m.in. dr hab. Magdalena Wdowin (IGSMiE PAN), Jarosław Zagórowski (GIG-PIB), Barbara Rogosz (Poltegor Instytut), Anna Kubańska (CTT EMAG) czy prof. Stanisław Prusek (Polskie Stowarzyszenie Światowych Kongresów Górniczych).

Nie zabrakło liderów związkowych – obecny był Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność” oraz przedstawiciele załóg górniczych z całego kraju.

Kongres był również miejscem spotkania najwyższego szczebla przedstawicieli przemysłu wydobywczego i energetycznego. W Lublinie pojawili się m.in.: Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka (gospodarz wydarzenia), Łukasz Deja z Polskiej Grupy Górniczej, dr inż. Adam Rozmus prezes JSW, prezes Zbigniew Bryja z KGHM Polska Miedź, prezes Wojciech Kamiński z Południowego Koncernu Węglowego, prof. Stanisław Tokarski (przewodniczący rady nadzorczej PKW), prezes Grzegorz Wacławek z Węglokoks Kraj, wiceprezes Waldemar Lutkowski z PGE GiEK oraz wiceprezes Tomasz Krokos z Kopalni Soli Kłodawa.

– To ogromna wartość i wielki sygnał jedności naszego środowiska, że w Lublinie spotkali się dosłownie wszyscy – od świata nauki i administracji, przez liderów przemysłu i inwestorów, aż po reprezentantów związków zawodowych. Taka frekwencja to nie tylko sukces organizacyjny, ale przede wszystkim dowód, że polskie górnictwo wciąż potrafi mówić jednym głosem o przyszłości – podkreślił dr hab. inż. Artur Dyczko, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Polskiego Kongresu Górniczego, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB.

– Jestem głęboko wdzięczny wszystkim uczestnikom, że przyjęli nasze zaproszenie i wspólnie rozmawiali o tym, jak budować nowoczesne, bezpieczne i odpowiedzialne górnictwo. To dla nas zaszczyt, że Bogdanka mogła gościć tak szerokie grono ekspertów, liderów i partnerów sektora – powiedział Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka.

Tak szeroka lista uczestników pokazuje jednoznacznie, że VI Polski Kongres Górniczy stał się miejscem wspólnej debaty całego sektora – od naukowców i samorządowców, przez decydentów państwowych i przemysł, po partnerów społecznych i biznesowych. Wszyscy przyjechali do Lublina, by rozmawiać o przyszłości polskiego górnictwa, bezpieczeństwa surowcowego i transformacji gospodarczej w perspektywie 2050 r..

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?