JSW obecna na VI Polskim Kongresie Górniczym. Dyskutowano m.in. o odprawach dla górników

1758887028 kongres

fot: Łukasz Wiejacha

VI Polski Kongres Górniczy w Lublinie

fot: Łukasz Wiejacha

Jastrzębska Spółka Węglowa bierze aktywny udział w VI Polskim Kongresie Górniczym w Lublinie. Jego gospodarzem jest Lubelski Węgiel „Bogdanka”, która w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia.

Szósta edycja prestiżowego wydarzenia zgromadziła ponad 500 uczestników ze świata nauki, przemysłu i administracji. Celem spotkania była dyskusja o przyszłości polskiego górnictwa oraz roli surowców w procesach transformacji energetycznej i klimatycznej. W programie odbyły się liczne panele dyskusyjne i wystąpienia naukowe, podzielone na tematyczne sekcje. Jastrzębską Spółkę Węglową reprezentował wiceprezes Adam Rozmus, który wspomniał o sytuacji rynkowej i zmianach jakie zachodzą w Spółce. 

Wiceprezes JSW: Jesteśmy permanentnie poddani procesowi Planu Strategicznej Transformacji

– W ramach Jastrzębskiej Spółki Węglowej jesteśmy permanentnie poddani procesowi Planu Strategicznej Transformacji, polegającym na dostosowywaniu warunków działalności firmy do realiów rynkowych i cen węgla. Nie jesteśmy ujęci w planach dotyczących ograniczenia zatrudnienia, natomiast czynimy starania, żeby się w nim znaleźć, by ciężar dotyczący odpraw był przeniesiony na stronę państwa, a nie spółki – powiedział Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych. 

Jednym z tematów Kongresu był debata poświęcona strategii surowcowej Polski w kontekście surowców krytycznych. Omawiano między innymi rozporządzenie Unii Europejskiej „Critical Raw Materials Act”. Dokument ten wyróżnia 34 surowce krytyczne dla UE, w tym 24 metale. 17 z nich to surowce strategiczne. Warto podkreślić, że węgiel koksowy produkowany w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest jednym z nich, to niezbędny składnik w produkcji stali - kluczowego  komponentu dla rozwoju innowacyjnej gospodarki i nowoczesnej infrastruktury. Warto wspomnieć, że obecnie nie ma alternatywnych i ekonomicznie uzasadnionych technologii wytopu stali bez użycia węgla koksowego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?