Wodorowe bolidy studentów z Lublina na Silesia Ring. Konstrukcje rodem z F1

1749465978 hydoshydra

fot: Politechnika Lubelska

Hydros i Hydra to innowacyjne pojazdy stworzone przez studentów Politechniki Lubelskiej, które już w dniach 10-16 czerwca wezmą udział w prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon.

fot: Politechnika Lubelska

Hydros i Hydra to innowacyjne pojazdy napędzane wodorem stworzone przez studentów Politechniki Lubelskiej. Oba w dniach 10-16 czerwca wezmą udział w prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon. Rywalizacja odbędzie się na torze Silesia Ring w Kamieniu Śląskim, niedaleko Katowic. Na starcie staną aż 134 zespoły reprezentujące różne kraje. Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem tych zawodów.

Konstruktorom Hydry zależało na optymalizacji dwóch kluczowych elementów. Pierwszy to kształt, gdzie wykorzystano komputerowe wspomaganie projektowania oraz symulacje CFD, tak by uzyskać jak najmniejsze opory powietrza. Drugi aspekt to masa. Tu z kolei postawiono na konstrukcję kompozytową, bo każdy gram ma znaczenie. Ze względów bezpieczeństwa i wytrzymałości, jako wzmocnienie zastosowano kevlar, tak jak w bolidach Formuły 1. W efekcie powstała konstrukcja kompozytowa kevlarowo-węglowa, która waży niespełna 80 kg masy przy długości 3 metrów i szerokości 1,1 metra. Hydra jest napędzana ogniwem wodorowym generującym 1 kW mocy. Silnik elektryczny o mocy 700 W został dobrany tak, aby pojazd był jak najbardziej wydajny. Do tego dochodzi system rekuperacji energii z hamowania.

Jak wyglądają ostatnie przygotowania do maratonu?

– W ubiegłym tygodniu zmontowaliśmy docelową wersję samochodów – mówi dr hab. inż. Jacek Czarnigowski, opiekun koła naukowego zajmującego się bolidami. – W Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy lubelskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przeprowadziliśmy ostatnie oficjalne testy. Teraz pakujemy się i w poniedziałek wyjeżdżamy.

Shell Eco-marathon to międzynarodowe wydarzenie skierowane do młodych inżynierów i inżynierek, którzy mierzą się w projektowaniu i budowie innowacyjnych, energooszczędnych pojazdów. Studenckie zespoły z całego świata tworzą własne konstrukcje, które następnie testowane są na torze.

Zawody podzielone są na dwie klasy: Prototype, skupiającą się na ultralekkich i aerodynamicznych pojazdach maksymalizujących efektywność energetyczną oraz Urban Concept, obejmującą pojazdy bardziej zbliżone do miejskich samochodów osobowych. Każda z tych klas rozdzielona jest dodatkowo według typu zastosowanego źródła napędu.

Dwa zespoły z Politechniki Lubelskiej

W Shell Eco-marathon będą brać udział dwa zespołu z Politechniki Lubelskiej.  Każdy będzie liczył osiem osób. W każdym jest dwóch kierowców: główny i zapasowy.

– Pod numerem zawodniczym 209 w klasie Prototype pojedzie Hydros, a z numerem 611 w Urban Concept wystartuje Hydra – wylicza Czarnigowski i dodaje: – Liczę, że Hydros uplasuje się na około czwartym miejscu. Bardzo zależy nam na poprawieniu naszego ubiegłorocznego wyniku dotyczącego spalania. Zobaczymy, na ile uda nam się ten wynik wyśrubować. Jeśli chodzi o Hydrę to będzie jej debiut. Czeka nas ciężka kontrola techniczna. Dlatego jest w nas trochę niepewności, czy na pewno spełniliśmy wszystkie wymagania, ale jesteśmy dobrej myśli. Naszym celem jest przejść kontrolę techniczną, wyjechać na tor i wtedy zobaczymy.

Polska po raz pierwszy w historii będzie gospodarzem tego międzynarodowego wydarzenia, podczas którego młodzi inżynierowie z całego świata zaprezentują swoje ultraenergooszczędne konstrukcje.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.