Trudne warunki geologiczno-górnicze towarzyszą górnikom czeskiej spółki węglowej OKD. Mimo to realizowany jest plan założony na ostatni rok wydobycia.
- W lutym nasze załogi wydrążyły o 112 m wyrobisk więcej niż planowaliśmy. W marcu spodziewam się podobnego wyniku. To ważne, bowiem w drugiej połowie roku będziemy już tylko eksploatować surowiec z przygotowanych wcześniej frontów robót – podkreśla David Hajek, kierownik ruchu zakładu górniczego w spółce OKD.
Dwie kolejne ściany są już gotowe do eksploatacji. Zazbrojono je z dużym wyprzedzeniem. Doprowadzono również infrastrukturę techniczną, kombajny i kolejki do transportu załogi.
- Teraz pole do popisu będą miały załogi z wydobycia. Trzeba będzie nadrobić niską produkcję z grudnia 2024 r. i stycznia 2025 r., kiedy to byliśmy zajęci drążeniem wyrobisk i rozcinką ścian. Świetnie spisały się załogi wszystkich oddziałów, zwłaszcza elektrycznego, transportu dołowego i przygotówek. Wierzę, że chłopaki z wydobycia poradzą sobie ze wszystkimi trudnościami, jakie niesie z sobą praca górnicza w skomplikowanych warunkach geologiczno-górniczych i dopniemy swego. Dziękuję serdecznie wszystkim pracownikom, zarówno naszym, jak i zatrudnionym w spółkach zewnętrznych, za udany początek ostatniego roku działalności górniczej – dodał David Hajek.
W 2024 r. czeska spółka węglowa OKD wydobyła 1 202 000 ton węgla w dwóch ruchach kopalni ČSM - Północ i Południe i wydrążyła 7223 m wyrobisk dołowych. Rok zakończył się ponadto dodatnim wynikiem ekonomicznym, przekraczającym planowany zysk EBITDA wynoszący 404 mln koron czeskich.
Plan na ten rok zakłada przygotowanie 2810 m wyrobisk i wydobycie 1145000 ton węgla. Eksploatacja zakończy się po wyfedrowaniu ostatnich ścian w pierwszym kwartale 2026 r. Techniczna likwidacja kopalni ČSM wraz z restrukturyzacją majątku pogórniczego ma potrwać przez około trzy lata. Koszty tego przedsięwzięcia wraz z likwidacją szybów i infrastruktury powierzchniowej sięgną 3,5 mld koron. Kolejne 1,5 mld. koron pochłonie program socjalny dla odchodzących górników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.