Górnictwo: Po manganie przyszła kolej na lit. Czesi inwestują w eksploatację surowców

fot: Maciej Dorosiński

W kopalni ČSA w Karwinie w Czeskiej Republice zginął w nocy z niedzieli na poniedziałek polski górnik

fot: Maciej Dorosiński

Pokłady litu w rejonie Cínovce koło Teplic w Czechach stały się złożem o strategicznym znaczeniu. Rząd w Pradze podjął taką decyzję w poniedziałek, 10 marca. Jakość surowca jest na tyle wysoka, że można go wykorzystać np. do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych i innych urządzeń - poinformowało Ministerstwo Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej.

- Dzięki pokładom litu możemy budować cały łańcuch dostaw do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych. Dzięki tym krokom wzrośnie nasza konkurencyjność, gospodarka pobudzi się i powstaną nowe miejsca pracy. Jednocześnie zmniejszymy zależność od importu z krajów trzecich, zwłaszcza z Chin i Ameryki Południowej – powiedział czeski minister przemysłu i handlu Lukáš Vlček.

- Określenie rezerw litu jako złóż o strategicznym znaczeniu pozwoli państwu aktywnie wpływać na rozwój górnictwa i zagwarantować, że lit będzie wykorzystywany zgodnie z długoterminowymi celami gospodarczymi i środowiskowymi – dodał Eduard Muřický, przedstawiciel resortu.

Według ministerstwa, każde przyszłe wydobycie surowca przyniesie budżetowi publicznemu ponad 3,15 mld koron rocznie. Kwota ta powinna obejmować głównie płatności za wydobyte minerały, opłaty za przestrzeń górniczą, inne daniny i podatki. Około 2,3 mld koron rocznie miałoby trafiać do budżetu państwa, reszta środków miałaby być dzielona pomiędzy regiony i gminy.

Za wydobycie litu odpowiada spółka Geomet, w której większościowy udział posiada spółka Severočeské Doly, członek grupy ČEZ. Spółka chce wydobywać rudę zawierającą lit z kopalni Cínovec w Rudawach metodą głębinową. Rozpoczęcie wydobycia spodziewane jest między 2026 a 2028 rokiem. ČEZ aktualizuje studium wykonalności dotyczące możliwości przemysłowego wykorzystania litu.

Lit uważany jest za metal przyszłości. Według szacunków Czechy posiadają ok. 3 proc. światowych rezerw tego metalu. Zdecydowana większość znajduje się w Cínovcu, a niewielka część w Lesie Slavkovskim. Złoże w pobliżu Cínovca jest największe w Europie. Możliwość wydobycia litu w Czechach stała się jednym z tematów dyskusji przed wyborami parlamentarnymi w 2017 r.

Przypomnijmy, że w styczniu rząd w Pradze uznał złoża manganu w pobliżu miejscowości Chvaletice w kraju pardubickim za złoże o strategicznym znaczeniu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.