Górnictwo: PGG uruchomiła Platformę Projektową

fot: Maciej Dorosiński

W marcu sprzedaż węgla była jak dotąd najwyższa w tym roku

fot: Maciej Dorosiński

Polska Grupa Górnicza uruchomiła w środę, 12 lutego, Platformę Projektową - podały służby prasowe spółki. Jak wyjaśniono, powstała ona z myślą o budowaniu przestrzeni współpracy dla rozwoju nowoczesnego przemysłu, gospodarki obiegu zamkniętego oraz działań związanych z rekultywacją i rewitalizacją terenów poprzemysłowych.

W jej zasobach znajdują się możliwe do realizacji projekty oraz formularze dla środowisk gospodarczych i naukowych poszukujących możliwości do nawiązania współpracy.

- Przykłady listów intencyjnych i porozumień o współpracy z ostatnich miesięcy utwierdziły nas w przekonaniu, że warto aktywnie poszukiwać nowych możliwości zagospodarowania terenów poprzemysłowych. Jesteśmy otwarci na rozmowy zapraszamy do współpracy. Wierzę, że to może być początek do zawierania w przyszłości nowych umów i realizacji wielu ciekawych projektów – mówi Bartosz Kępa – p.o. prezesa Polskiej Grupy Górniczej, cytowany w komunikacie spółki.

Platforma to miejsce, które ma łączyć spółkę z rynkiem oraz środowiskami naukowymi. Podmioty zainteresowane współpracą mają możliwość zgłaszania swoich propozycji za pośrednictwem specjalnych formularzy kontaktowych. Służą one przedstawieniu pomysłu, określeniu zakresu potencjalnej współpracy oraz wskazaniu możliwych korzyści płynących z realizacji danego przedsięwzięcia. Dodatkowo prezentowane są prospekty informacyjne projektów, dla których spółka szuka partnerów.

- Na starcie platformy udostępniamy cztery takie przedsięwzięcia. Obejmują one budowę farm fotowoltaicznych, infrastruktury parkingowej z panelami fotowoltaicznymi, odzysku ciepła z wód dołowych w kopalniach czy opracowanie, a potem wdrożenie platformy opartej na danych – wylicza Rafał Gąsior, dyrektor Biura Kontrolingu Strategicznego.

Zakres i ostateczny model współpracy będzie doprecyzowywany w ramach prowadzonego dialogu z podmiotami, które odpowiedzą na zaproszenie lub zgłoszą się z propozycją realizacji konkretnego przedsięwzięcia.  Spółka jest także otwarta na propozycje projektowe zgłaszane przez świat nauki.

- Górnictwo, mimo, że kojarzy się z przemysłem ciężkim, może inspirować do odkrywania nowych obszarów badawczych związanych m.in. z gospodarką obiegu zamkniętego czy technologiami środowiskowymi. Naszą ambicją jest, aby platforma była przedsięwzięciem interdyscyplinarnym, które tworzy przestrzeń do współpracy i wymiany doświadczeń dla różnych środowisk – mówi Łukasz Łata, zastępca dyrektora Biura Kontrolingu Strategicznego.

Jak wyjaśnia spółka, zaproszenia do współpracy to jedno. Równie ważną częścią, jak podkreśla spółka, tworzenia warunków dla potencjalnych projektów są także spotkania z samorządami. Podczas tych rozmów omawiane są możliwości współpracy i realizacji wspólnych przedsięwzięć w przyszłości m.in. dzięki tym rozmowom z czasem Platforma będzie rozbudowana o kolejne funkcjonalności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.