Na terenach pogórniczych będzie centrum rekreacyjne

fot: Monika Krężel

Przekazanie aktu notarialnego darowizny. Na zdjęciu prezes SRK Jarosław Wieszołek oraz wójt Świerklan Tomasz Pieczka

fot: Monika Krężel

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała w darowiźnie gminie Świerklany niemal 25 ha. Jest to 66 działek o łącznej wartości rynkowej ponad 6 mln zł. Gmina ma plany, by na tym terenie powstało centrum rekreacyjne.

Notarialny akt darowizny przekazali sobie Jarosław Wieszołek, prezes SRK i Tomasz Pieczka, wójt gminy Świerklany.

- To już kolejne przekazanie terenu, tym razem chodzi o 25 ha o wartości 6 mln zł. SRK realizuje swój plan na 2025 r., jesteśmy zainteresowani wspieraniem samorządów – mówił Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu.

- W Świerklanach realizujemy bardzo dobry wniosek gminy dotyczący możliwości zagospodarowania działek, na które nie było zainteresowania. Teraz teren będzie miał dobrego gospodarza, samorząd lokalny będzie w stanie wykorzystać tę nieruchomość, przywrócić go dla lokalnej społeczności. Nie ustajemy w działaniach na rzecz efektywnego zagospodarowywania, rekultywacji i rewitalizacji terenów pogórniczych. Chcemy, żeby nasze aktywa napędzały rozwój gmin, całego naszego regionu. To istota kierunku przemian, jaki sobie wyznaczyliśmy w zeszłym roku - dodał.

Gmina zadeklarowała, że przejęte tereny zostaną wykorzystane na rzecz zadań własnych. Plany zakładają powstanie terenów rekreacyjnych w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Na pozostałych działkach planuje się, przy wykorzystaniu środków zewnętrznych, stworzenie infrastruktury wypoczynkowej, boiska do piłki nożnej i siatkówki, placu zabaw z siłownią pod chmurką, drogi. Na tym nie koniec. Darowizna SRK ma też umożliwić stworzenie pasa ochronnego wokół składowiska odpadów oraz terenu na zagospodarowanie odpadów biodegradowalnych z przeznaczeniem do produkcji energii elektrycznej, paliwa lub kompostu. W grę wchodzi także wyznaczenie strefy infrastruktury technicznej i gospodarowania odpadami komunalnymi lub urządzenie dla mieszkańców atrakcyjnej strefy zieleni.

Pogórniczy teren to Podkościele w sołectwie Jankowice.

- Plany mamy prężne, zależy nam na tym, by były to miejsca rekreacyjne, wypoczynkowe. Teren leżący wokół stawy chcemy dobrze zagospodarować, będziemy aplikować o środki zewnętrzne, by zrealizować to zadanie - podkreślał wójt Świerklan Tomasz Pieczka.

- Darowizna SRK to dla naszej społeczności niezwykle ważny i przełomowy moment. Otwiera przed nami ogromne możliwości związane z zagospodarowaniem tych terenów oraz ich przekształceniem, by jak najlepiej służyły mieszkańcom. Jesteśmy wdzięczni za otwarcie przed nami szansy na rozwój naszej gminy - dodaje.

To druga w 2025 r. darowizna SRK, a w planach jest łącznie 150 ha. Przypomnijmy, 2024 rok SRK zakończyła bezpłatnym przekazaniem gminom górniczym 50 ha. To zastrzyk inwestycyjny wart prawie 45 mln zł. Największymi beneficjentami były miasta: Katowice, Bytom, Ruda Śląska, Goczałkowice-Zdrój. W niespełna dwa lata SRK podaruje gminom ponad 200 ha cennych terenów, czyli tyle, ile przez ostatnią dekadę.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku.