Górnicza spółka przekazała miastu wieżę szybową Julian

1736498133 piekary4

fot: M. Tomalik/SRK

Szyb Julian

fot: M. Tomalik/SRK

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała Piekarom Śląskim wieżę szybową Julian i 1,5 ha terenu po kopalni Piekary wartych blisko 5 mln zł. To pierwsza w tym roku, a kolejna już z szeregu donacji, jakimi SRK obdarza pogórnicze gminy - poinformowała SRK w komunikacie.

Wraz z szybem przekazano przylegające do niego działki oraz drogę dojazdową. Akt notarialny podpisali Jarosław Wieszołek, prezes SRK i Sława Umińska-Kajdan, prezydent Piekar Śląskich.

- Cały czas działamy na rzecz efektywnego zagospodarowywania, rekultywacji i rewitalizacji terenów pogórniczych. Chcemy, żeby nasze aktywa tam, gdzie to tylko możliwe, dawały mocne prorozwojowe impulsy. Konsekwentnie realizujemy nasz kierunek przemian. Jesteśmy zdeterminowani, by na bazie sprawiedliwej transformacji, we współpracy z lokalnymi samorządami, w możliwie jak najszybszym tempie przyczyniać się do rozwoju regionu - podkreśla Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

Według zapewnień władz miasta Julian stanie się wizytówką Piekar Śląskich. Są już wstępne plany na zagospodarowanie szybu i terenu. Zapewnione jest też finansowanie w wysokości 8,2 mln zł, które miasto pozyskało ze środków unijnych.

- Zagospodarujemy szyb i przejęty teren na cele społeczne i edukacyjne. Otrzymaliśmy promesy na dwa projekty. Pierwszy "Zwiększenie roli kultury i turystyki poprzez rewitalizację Wieży Wyciągowej szybu „Julian I” w Piekarach Śląskich" jest ukierunkowany na rewitalizację Wieży Wyciągowej szybu „Julian I” w Piekarach Śląskich wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu celem zabezpieczenia obiektu o wysokiej wartości historycznej oraz poprawy atrakcyjności oferty turystycznej regionu. Drugi program "Rewitalizacja obiektu po byłej KWK Julian w Piekarach Śląskich" polega na zagospodarowaniu obiektu Wieży Wyciągowej Szybu „Julian I” na cele społeczne, edukacyjne i turystyczne poprzez budowę windy górniczej - mówi Sława Umińska-Kajdan, prezydent Piekar Śląskich.

KWK Piekary (dawniej KWK Julian) działała 45 lat, począwszy od 1954 r. W 1999 r. z części majątku kopalni Julian utworzono Zakład Górniczy Piekary, przekształcony w 2012 r. w KWK Piekary. Trzy lata później stała się ona ruchem Piekary kopalni Bobrek-Piekary. Do SRK trafił z końcem 2018 r., z kolei 31 stycznia 2020 r. z ruchu Piekary wyjechała ostatnia tona węgla. Likwidację zakładu zakończono 31 grudnia 2022 r.

Przekazanie miastu szybu Julian wraz z 1,5 ha terenem, to pierwsza w tym roku darowizna SRK. W planach na ten rok - kolejnych 150 ha. Przypomnijmy, 2024 rok SRK zakończyła bezpłatnym przekazaniem gminom górniczym 50 hektarów. To zastrzyk inwestycyjny wart prawie 45 mln zł. Największymi beneficjentami były miasta: Katowice, Bytom, Ruda Śląska, Goczałkowice-Zdrój. Za sprawą nowego podejścia, w niespełna dwa lata SRK podaruje gminom ponad 200 ha cennych terenów, czyli tyle, ile przez ostatnią dekadę.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku.