Informatycy z OKD przygotowali wycieczkę 3D po podziemnych wyrobiskach kopalni i nie tylko

1736335573 csm 2 arc

fot: OKD

- Wirtualna wycieczka po naszej kopalni z pewnością przyniesie niezapomniane wrażenia - zapewnia prezes OKD Roman Sikora

fot: OKD

Podziemia tej kopalni zwiedzili tylko nieliczni nasi Czytelnicy, najczęściej ci, którzy w niej pracują. Od kilku już dni są one dostępne w wersji 3D. Chodzi o ostatnią czynną czeską kopalnię węgla kamiennego ČSM, należąca do spółki OKD.

- Przygotowaliśmy wycieczkę 3D po podziemnych wyrobiskach i nie tylko. Pokazujemy bowiem całą drogę, którą pokonuje górnika po przyjściu do pracy, począwszy od szatni, lampowni, jazdy szolą w dół, po pracę w przodku lub w ścianie i drogę powrotną na powierzchnię, poprzez łaźnię, szatnię i stołówkę, aż do wyjścia z kopalni – wyjaśnia Barbora Černá-Dvořáková, rzeczniczka spółki.

Zobrazowana jest także droga węgla z dołu do zakładu przeróbczego. Przenośnik, zbiornik retencyjny, sortownia, zakład przeróbczy, proces wzbogacania, aż do wysyłki do klienta.

Interaktywny obraz z lotu ptaka umożliwia łatwą orientację w terenie i daje możliwość wybrania konkretnego obiektu wchodzącego w skład kopalni ČSM i bliższego przyjrzenia się, jak wygląda od środka.

- W ostatnich latach otrzymaliśmy znaczną liczbę zapytań o wycieczki i niestety nie jesteśmy w stanie ich wszystkich zrealizować. Każda wiąże się bowiem z zakłóceniem naszej działalności ponieważ przez cały czas musimy mieć na uwadze ryzyko związane z bezpieczeństwem gości. Jednocześnie chcielibyśmy wszystkim zainteresowanym pokazać jak tu wygląda, gdzie pracują górnicy i co dzieje się z wydobytym węglem, a także zachować to wszystko na przyszłość. Digitalizacja terenu kopalni ČSM za pomocą skanera 3D była rozwiązaniem pozwalającym osiągnąć ten cel – wyjaśnił Roman Sikora, prezes zarządu OKD.

Cyfrowe narzędzie zostało znakomicie przygotowane. Podróż zarówno po infrastrukturze powierzchniowej jak i podziemnej daje wrażenie jakbyśmy rzeczywiście towarzyszyli górnikom w drodze na szychtę i podczas pracy. Maszyny i urządzenia są w zasięgi ręki. Niektóre można dotknąć.

- Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony https://www.okd.cz/virtual-tour/index.html i wzięcia udziału w interaktywnej wycieczce – zachęca Barbora Černá-Dvořáková.

"cesta hornika" - droga górnika, "cesta uhli" - droga węgla - przyp. red.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.