Pierwsi górnicy skorzystali z ustawy osłonowej

1514953677 adamow zepak

fot: ZE PAK

Opalana węglem brunatnym elektrownia Adamów działala od 1966 roku

fot: ZE PAK

60 górników i mechaników z grupy ZE PAK podpisało we wtorek umowę z Ministerstwem Aktywów Państwowych w ramach ustawy osłonowej - poinformowała spółka w komunikacie. Pracownicy z regionu konińskiego (woj. wielkopolskie) otrzymają odprawy w wysokości rocznych zarobków.

Jak przekazał prezes ZE PAK Piotr Woźny, część z 60 osób objętych umową to specjaliści od naprawy maszyn wspierających prace na odkrywkach.

- Chcemy pomóc im rozwijać ich potencjał, pomagając im funkcjonować dalej w środowisku, które dobrze znają. Jako ZE PAK chcemy wesprzeć w rozwoju naszych byłych pracowników, którzy postawili na społeczną przedsiębiorczość - poinformował Woźny.

Ustawa osłonowa zakłada płatne urlopy dla pracowników, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakują maksymalnie cztery lata oraz roczne odprawy, które mogą zastąpić odprawy w ramach układów zbiorowych pracy. Program pochłonie ok. 1,3 mld zł z budżetu państwa i ma trwać do 2034 roku.

Uprawnienia obejmą ponad 20 tys. zatrudnionych w energetyce i górnictwie węgla brunatnego w całej Polsce, ale to właśnie górnicy i energetycy z grupy ZE PAK skorzystali z niej jako pierwsi. Koncern jest w trakcie wygaszania kolejnych odkrywek węgla brunatnego. Obecnie w ZE PAK wciąż zatrudnionych jest 2,7 tys. osób. Ok. 1,2 tys. osób pracuje na ostatniej działającej odkrywce w Tomisławicach, która swoją pracę zakończy maksymalnie w 2026 r.

- To smutna rzeczywistość - zamykamy naszą ostatnią odkrywkę Tomisławice, a nasi koledzy m.in. z warsztatów mechanicznych tracą pracę. Mimo to, należy docenić osiągnięcie, jakim jest program ustawy osłonowej - odprawy i urlopy energetyczne i górnicze. Nasi pracownicy stojący na przodku transformacji w Polsce skorzystają na tym, bo zbieraliśmy poparcie dla programu blisko trzy lata temu - przekazała w komunikacie przewodnicząca ZZ Kadra przy KWB Konin Alicja Messerszmidt.

Ustawa osłonowa to jeden z dwóch filarów pomocy dla górników i energetyków pracujących w ZE PAK. Od tego roku realizowany jest również program “Droga do zatrudnienia po węglu“. 257 mln zł z unijnego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz budżetu państwa przeznaczonych zostanie na wsparcie w poszukiwaniu nowego zatrudnienia i zakładaniu własnych firm przez górników i energetyków oraz ich rodziny. Program zainaugurowany został w tym roku. Pierwsze osoby, które z niego korzystały, już znalazły nową pracę. Łącznie będzie mogło z niego skorzystać ok. 2 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.