Międzynarodowe nagrody dla górniczego muzeum

1730373402 nagroda 2

fot: Muzeum Górnictwa Węglowego

Nagrody dla muzeum odebrali w Dublinie Joanna Pierchała oraz Piotr Budzisz

fot: Muzeum Górnictwa Węglowego

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zostało wprost obsypane nagrodami podczas gali 10. edycji The European Cultural Tourism Network Awards w Dublinie w Irlandii. Doceniono wszystko to, co oferuje zabrzańskie muzeum, a co związane jest z kulturą i dziedzictwem górniczym - czytamy w komunikacie MGW w Zabrzu.

Projekt o nazwie  „A transient legacy - digitalization of the Silesian regional mining heritage” otrzymał drugą nagrodę w kategorii Transnational Thematic Tourism Products, on Culture and Heritage (Międzynarodowe tematyczne produkty turystyczne, związane z kulturą i dziedzictwem). Projekt ten zdobył również główną nagrodę publiczności! 

Konkurs był organizowany przez The European Cultural Tourism Network (ECTN) (Europejska Sieć Turystyki Kulturowej) we współpracy ze stowarzyszeniem Europa Nostra, Europejską Komisją Turystyki i NECSTouR(Sieć Europejskich Regionów na rzecz Konkurencyjnej i Zrównoważonej Turystyki), w ramach „Europejskiej Stolicy Inteligentnej Turystyki Dublin 2024”.

ECTN, czyli Europejska Sieć Turystyki Kulturowej, za swój główny cel działania stawia sobie rozwój i promocję turystyki kulturowej. Jej działalność opiera się o wymianę doświadczeń i dobrych praktyk wśród instytucji z różnych regionów Europy, działających w tym obszarze. Tematem przewodnim organizowanego w 2024 r. konkursu była „Europejska współpraca na rzecz inteligentnych i zrównoważonych destynacji turystyki kulturalnej”. Nagrody ECTN zwiększają rozpoznawalność europejskich destynacji turystyki kulturowej, tworzą platformę do dzielenia się doświadczeniem i wiedzą oraz promują nawiązywanie kontaktów między destynacjami.

Ceremonia wręczenia nagród ECTN odbyła się na Zamku Dublińskim w Irlandii 24 października 2024 r. podczas 17. konferencji ECTN, dedykowanej najnowszym trendom w obszarze kultury, dziedzictwa, inteligentnej i zrównoważonej turystyki. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu reprezentowali: Joanna Pierchała oraz Piotr Budzisz, którzy odebrali te zaszczytne nagrody.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.