W kopalni Sośnica otwarto po remoncie Izbę Tradycji

1729780833 izbatradycji

fot: PGG

W Izbie Tradycji jest makieta kopalni Sośnica

fot: PGG

W Gliwicach otwarto po remoncie Izbę Tradycji kopalni Sośnica. Odwiedzający dowiedzą się w niej m.in. jak powstawał węgiel, jakie tradycje górnicze istniały w historii, co oznaczają barwy pióropuszy i mundurów górniczych, jak zaprojektowana jest kopalnia i jak funkcjonuje - poinformowała Polska Grupa Górnicza.

Jak zapewnia kustosz tego miejsca – Jan Woźniak, będzie też okazja do zabawy, np. do zrobienia sobie zdjęcia w hełmie z lampą górniczą czy poruszania modelami maszyn i urządzeń górniczych, które wyeksponowano w izbie. Największą atrakcją jest model kopalni Sośnica o wymiarach 3 na 3 metry, wykonany według stanu z 1945 r. (wiernie odwzorowuje Pole Wschód w skali 1:100, zawiera wszystkie budowle i elementy, które istniały w rzeczywistości). Makieta kopalni wykonana przez kustosza jest podświetlana oraz zawiera ruchome elementy (np. kręci się koło linowe na wieży wyciągowej szybu). W trakcie zwiedzania goście poznają opowieść o porządku dnia górnika na szychcie, m.in. o zjeździe pod ziemię. Obok makiety urządzono imitację dawnego nadszybia, gdzie używać można autentycznych urządzeń, np. nadajników dźwiękowych sygnalisty. 

- Mam nadzieję, że izba tradycji będzie otwarta, dostępna, że przyciągnie wycieczki i wielu młodych ludzi. Pokażecie im historię tego miejsca, które już na stałe zostanie wpisane w nasz gliwicki szlak turystyczny. Dzieje Gliwic po prostu nie istnieją bez historii przemysłu, górnictwa i kopalni – mówiła podczas uroczystości Katarzyna Kuczyńska-Budka - prezydent Gliwic.

W wydarzeniu wzięli udział także prezes oraz wiceprezes ds. produkcji Polskiej Grupy Górniczej.

- Przyjechaliśmy tu dzisiaj, żeby na własne oczy zobaczyć izbę i zapewnić o naszym wsparciu na przyszłość. Dlaczego jestem wzruszony? Wiecie lepiej ode mnie, że stoimy na terenie kopalni, która jeszcze jakiś czas temu była na granicy zamknięcia i likwidacji. Wszyscy to pamiętamy. Dzięki pracy górników, których pokazuje też wystawa, kopalnia Sośnica funkcjonuje i ma przed sobą jeszcze kilka lat stabilnego działania. Dzięki państwa pracy, za którą chcę podziękować, kopalnia nadal wydobywa, produkuje, sprzedaje węgiel. Niestety górnictwo powoli odchodzi w przeszłość, mamy umowę społeczną i wszyscy zgadzamy się, że powoli będziemy odchodzić od węgla. Tym bardziej więc musimy zadbać - i zadbamy - o dokumentowanie życia kopalń wtedy, kiedy jeszcze możemy to zrobić. Górnictwo powinniśmy pokazywać i dzielić się nim z innymi, żeby przyszłe pokolenia mogły z tej wiedzy i historii czerpać - mówił Leszek Pietraszek, prezes PGG SA cytowany w komunikacie spółki.

- Poczucie tożsamości niesie bardzo ważne wartości. Załoga kopalni wielokrotnie pokazywała, że te wartości nie są jej obce. Ten obiekt powstał dzięki działalności społeczników, którym ze swojej strony starałem się tylko pomóc. Wszystkim tym ludziom dziękuję, a szczególnie pasjonatom, którzy włożyli najwięcej serca i wysiłku - dodaje Marek Skuza, wiceprezes PGG SA ds. produkcji.

Izba będzie czynna dla zwiedzających we wtorki po południu, w środy i czwartki od rana do godziny 15.00 oraz w każdą drugą sobotę miesiąca.

Szkoły lub przedszkola planujące wycieczkę do izby powinny wcześniej skierować do dyrekcji kopalni Sośnica z prośbą o zgodę na wejście na teren zakładu w terminie uzgodnionym z kustoszem - Janem Woźniakiem (numer telefonu do kustosza: 600 168 890).

Izba Tradycji kopalni węgla kamiennego Sośnica powstała w 2005 r. i przez kilkanaście lat funkcjonowania gościła turystów, mieszkańców, wycieczki ze szkół, przedszkoli a także osoby odwiedzające dyrekcję kopalni. Potem z powodu pogorszenia się stanu technicznego budynku działalność izby zawieszono. Po remoncie w 2023 r. została ponownie otwarta w czwartek 24 października 2024 r. Oprócz obsługi zwiedzających w celach statutowych Izby Tradycji zapisano misję edukacyjną - popularyzację wśród dzieci i młodzieży tajników przemysłu górniczego, w formule „przez zabawę do wiedzy”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.