W Górniczej o zmierzchu polskiego górnictwa

fot: ARC

fot: ARC

W piątek, 25 października, ukaże się nowe wydanie Trybuny Górniczej. W numerze piszemy m.in. o coraz trudniejszej sytuacji polskiego górnictwa, sytuacji w PG Silesia oraz o społecznych inspektorach pracy.

Mimo spadku wydobycia koszty produkcji węgla kamiennego rosną – wynika z raportu przygotowanego przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu. ARP przedstawiła dane dotyczące tej gałęzi przemysłu na przestrzeni ostatnich lat.

Od 2023 r. liczba czynnych kopalń wynosi 17, a wydobycie węgla spada – z 48,35 mln ton w 2023 r. do 28,62 mln ton w okresie styczeń – sierpień 2024 r. Co ciekawe, w 2012 r. kopalń działało 30, a wydobycie wynosiło 79,23 mln ton. W latach 2011-2023 wydobycie węgla kamiennego spadło o 36,1 proc. Więcej informacji dotyczących tej gałęzi przemysłu polecamy w tekście pt. „Zmierzch polskiego górnictwa?”.

Drugi tekst czołówkowy - „Największa prywatna kopalnia w tarapatach” - dotyczy sytuacji w kopalni Silesia. „Zarząd Bumechu poinformował o podjęciu decyzji o rozpoczęciu przygotowań do złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w kopalni Silesia. Jak wskazano, to działanie ma na celu ochronę interesów pracowników, dostawców, klientów oraz właścicieli PG Silesia” - można przeczytać w najnowszym wydaniu TG.

W tym numerze gazety publikujemy także tekst „Akcja ratownicza on-line”. W kopalni Mysłowice przeprowadzono akcję otwarcia, przewietrzenia i penetracji czasowo otamowanego wyrobiska. Zadanie zrealizowane zostało w ramach akcji ratowniczej przy wykorzystaniu bezprzewodowego systemu łączności ratowniczej SWAR-2EX. Cała akcja trwała 39 godzin, a całkowita długość wyrobisk objęta zasięgiem tej łączności wyniosła około 3500 m.

Pokazujemy też wyniki finansowe LW Bogdanka za trzy kwartały tego roku. Okazuje się, że w tym okresie spółka odnotowała skonsolidowaną stratę netto w wysokości 756,1 mln zł. Więcej na ten temat w tekście „Kopalnia na dużym minusie”.

„Robota nie dla każdego” - taki tytuł ma tekst o społecznych inspektorach pracy. Sipowiec to przedstawiciel pracowników, pełniący społeczną funkcję i współpracujący z działem BHP. Liczba sipowców zależna jest od tego, jak liczna jest załoga danego zakładu i liczba związków zawodowych w nim działających.

Wracamy też do dokumentu, który wzbudza największe emocje, czyli Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. Szereg wątpliwości co do Planu mają górniczy związkowcy, argumentując, ze jest on sprzeczny z umowa społeczną dla górnictwa. Po szczegóły zapraszamy do tekstu „Co z planem? Rozpoczęły się konsultacje”.

W numerze publikujemy również rozmowę z Janem Czypionką, dziennikarzem, fotografem, autorem albumu „Życie podejrzane”. Autor opowiada m.in. o tym, skąd pomysł na takie wydawnictwo, w jaki sposób trafił na ciekawych bohaterów i gdzie robił zdjęcia.

Polecamy także inną ciekawą książkę, czyli „Sekrety Bytomia” Marcina Hałasia. Bytom to miasto węgla i stalli, ale również… dzieł sztuki. Kto o tym wiedział?

W dziale Historia zapraszamy na opowieść o ucieczkach górników z PRL-u. Górnicy kopalń węgla kamiennego z Bytomia i Wałbrzycha podejmowali spektakularne próby ucieczek z Polski Ludowej przez morze. Przykładowo. Czwórka górników, która próbowała uciec pontonami na Bornholm była zatrudniona w KWK Szombierki.

Zachęcamy także do przeczytania opowieści o Hildegardzie Żywczok z Czerwionki-Leszczyn, która jest jedną z bohaterek książki o kobietach związanych z górnictwem. Jej mama straciła rękę na kopalni Dębieńsko. Po wypadku zakład górniczy zaproponował jej… pracę na markowni.

Tradycyjnie zapraszamy też na wspomnienia górnicze. W tym numerze TG publikujemy najciekawsze teksty z naszej gazety sprzed 30 lat.

A w dziale Po Szychcie prezentujemy sylwetkę Adama Grabskiego, pracownika Wydziału Przygotowania Produkcji w kopalni Budryk. Jego pasją jest latanie szybowcem. - To jest dla mnie najpiękniejsze uczucie, kiedy bezszelestnie poruszam się w powietrzu" - mówi nasz bohater. O jego hobby można przeczytać w artykule pt. „Żeglowanie ponad chmurami”.

Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.