Zespół badający wstrząsy i tąpania w kopalniach PGG rozpoczął prace

1729692085 pggzespol

fot: Bożena Sieja /PGG SA

W Polskiej Grupie Górniczej rozpoczął pracę zespół badający wstrząsy i tąpania

fot: Bożena Sieja /PGG SA

Prace zespołu specjalistów z zakresu geomechaniki i geofizyki górniczej zainaugurowano z udziałem prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w środę, 23 października 2024 r. Idea powołania zespołu wynika ze zwiększenia się liczby groźnych wstrząsów i tąpań, które wystąpiły w ostatnich miesiącach w zakładach górniczych spółki. Pierwszym z obszarów, jakim dokładniej przyjrzą się eksperci, ma być ruch wydobywczy Wesoła - poinformowała PGG.

W skład zespołu powołanego uchwałą zarządu PGG SA wchodzą najwybitniejsi w kraju eksperci ds. sejsmologii górniczej i tąpań, naukowcy Głównego Instytutu Górnictwa – PIB, Politechniki Śląskiej, krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej oraz specjaliści PGG. Ich zadaniem będzie ponowne zbadanie prawidłowości rozwiązań stosowanych przy eksploatacji w kopalniach PGG. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie, czy można zrobić coś więcej m.in. w zakresie używanych technik i prewencji tąpaniowej, aby jeszcze bardziej chronić pracowników kopalń.

Rozpoczynając spotkanie, prezes PGG SA Leszek Pietraszek przypomniał, że idea powołania zespołu wynika ze zwiększenia się liczby groźnych wstrząsów i tąpań, które wystąpiły w ostatnich miesiącach w zakładach górniczych spółki (zwłaszcza w ruchach Wesoła i Rydułtowy, gdzie zginęli górnicy).

- Obserwujemy wyraźny wzrost energii sejsmicznej generowanej prowadzonymi robotami górniczymi, pomimo wykonywania prognozy stanu zagrożenia tąpaniami, a także szeroko pojętej profilaktyki. Zależy nam na obiektywnym zrozumieniu przyczyn. Chcemy, na ile to możliwe, lepiej przewidywać zdarzenia, które mają wpływ na funkcjonowanie naszych kopalń i zabezpieczać przed skutkami zdrowie i życie ludzi. Bezpieczeństwo pracowników zawsze jest dla nas najważniejsze i nigdy nie będziemy na nie szczędzić środków – podkreślił prezes Leszek Pietraszek.

Prezes WUG Piotr Litwa potwierdził niepokojący trend, w którym częstotliwość silnych wstrząsów rośnie z głębokością i stopniem wyeksploatowania złóż węgla. Wyraził nadzieję, że zarówno szczegółowe, jak i kompleksowe analizy specjalistów pomogą przeprojektować i skorygować eksploatację węgla w taki sposób, by stała się bezpieczniejsza. Piotr Litwa zaznaczył, że w Polsce szybko zmniejsza się akceptacja społeczna dla szkód górniczych i wstrząsów, a każdy tragiczny wypadek w kopalniach dodatkowo zaczernia i tak już negatywny wizerunek sektora.

Od strony organizacyjnej i rzeczowej prace zespołu zabezpieczy Biuro Zarządu i Relacji Korporacyjnych oraz Biuro Produkcji, Gospodarki Złożem i Zagrożeń Naturalnych spółki. Wiceprezes ds. produkcji PGG SA Marek Skuza zaproponował, aby pierwszym z obszarów, jakim dokładniej przyjrzą się eksperci, był ruch wydobywczy Wesoła, gdzie rozpoznano niepokojącą aktywność sejsmiczną górotworu.

- Jest szansa na poprawę bezpieczeństwa. Nie podejmowałbym się zadania, gdyby było inaczej. Zdajemy sobie sprawę, że niełatwo jest zmieniać projekt górniczy w trakcie eksploatacji. Wiadomo jednak, że niewielkie niekiedy zmiany technik, monitoringu, parametrów ścian wydobywczych, czasowej koordynacji robót pozwalają istotnie mitygować ryzyko. Naukowe interpretacje przyczyn wstrząsów górniczych zmieniają się bardzo szybko, a kluczową rolę odgrywa wieloletnie praktyczne doświadczenie – powiedział przewodniczący zespołu dr hab. inż. Sylwester Rajwa z Zakładu Technologii Eksploatacji, Tąpań i Oceny Ryzyka GIG w Katowicach. Dodał, że gremium naukowców będzie zarówno wspierać, jak i korzystać z doświadczeń kopalnianych zespołów ds. tąpań, które dobrze wykonują ważną pracę bezpośrednio po zdarzeniach sejsmicznych w kopalniach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.