W Górniczej o ogromnym tąpnięciu w kopalniach

fot: ARC

fot: ARC

W piątek, 11 października, ukaże się nowe wydanie Trybuny Górniczej. W numerze piszemy m.in. o nadchodzących trudnych rozmowach dotyczących umowy społecznej oraz radykalnym zmniejszeniu sprzedaży i wydobycia w Polskiej Grupie Górniczej.

W poniedziałek, 14 października, w siedzibie resortu przemysłu w Katowicach ma się odbyć spotkanie sygnatariuszy umowy społecznej w sprawie transformacji górnictwa i województwa śląskiego. Rozmowy nie będą łatwe, bo przedstawiciele strony związkowej już od dłuższego czasu oskarżają rządzących, że umowa nie jest realizowana.

– (…) ten rząd nie zamierza się z umowy społecznej wywiązać, tylko ją storpedować. Resort klimatu nawet nie udaje, że jest inaczej, a zarząd PGE ma polityczne przyzwolenie na lekceważenie zapisów umowy społecznej – argumentuje przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz, który był jednym z architektów umowy społecznej. Więcej o tej sprawie można przeczytać w tekście pt. „Łatwo nie będzie…”.

Drugi tekst czołówkowy – „To nie spadek, ale tąpnięcie” – dotyczy sytuacji w PGG, która musi sobie radzić w tym roku ze spadkiem sprzedaży węgla o 5 mln t i wynikającym z tego zmniejszeniem przychodów o ponad 40 proc. Jak zapewnia prezes PGG Leszek Pietraszek, mimo tego spółka w tym roku zmieści się w zaplanowanej wcześniej dotacji budżetowej. – Jesteśmy nawet przekonani, że będziemy potrzebować odrobinę mniej środków publicznych, niż wynika to ze zgłoszonego zapotrzebowania – powiedział szef PGG.

W najnowszym numerze Górniczej nie brakuje także wiadomości prosto z kopalń. Tym razem zaglądamy na kopalnię Pniówek, która inwestuje w swoją przyszłość. Obecnie prowadzone są roboty związane z głębieniem szybu III oraz wydłużeniem górniczego wyciągu szybowego przedziału wschodniego szybu II. Szczegóły w artykule „Szychta na wysokości”.

Wracamy także do sprawy Rydułtów. Niezależni eksperci przedstawili opracowania dotyczące dwóch silnych wstrząsów o energii rzędu 10^7 J, do których doszło w tym roku w ruchu Rydułtowy kopalni ROW. Pierwszy z nich miał miejsce 11 lipca w pokładzie 712-713. W wyniku tąpnięcia ucierpiało 21 osób, w tym jedna osoba doznała obrażeń śmiertelnych. Drugi wstrząs miał miejsce trzy dni później w tym samym rejonie. Wówczas na szczęście nikt nie ucierpiał. Analizę tych zdarzeń prezes Wyższego Urzędu Górniczego zlecił dwóm niezależnym zespołom naukowców. Więcej informacji na ten temat nasi Czytelnicy znajdą w artykule pt. „Co się stało w Rydułtowach?”.

W numerze publikujemy również rozmowę z Jarosławem Wieszołkiem, prezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń. - Uważam, że SRK jest kluczowym podmiotem w procesie transformacji regionu. To my mamy zielone światło na uwalnianie terenów doświadczonych przez działalność przemysłową. Mamy blisko 3000 ha, które możemy przeznaczyć właśnie na nowe inwestycje. Połowa z nich jest gotowa do takiego przekazania. Natomiast jedna czwarta wymaga rekultywacji i ten proces jest w toku – mówi na łamach Górniczej prezes SRK.

W dziale Po Szychcie prezentujemy sylwetkę Edwarda Jona, emerytowanego pracownik kopalń Wawel i Bielszowice, działacza Towarzystwa Miłośników Orzegowa. Były górnik napisał książkę zatytułowaną „Tu sie wszysko zaczło”, która jest zbiorem opowiadań o tym, jak kiedyś wyglądała praca na kopalni. O jego twórczości można przeczytać w artykule pt. „Opowieści synka z gruby”.

Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.