Dzień Energetyka w Elektrowni Opole

1728568248 elo dzien energetyka 2024 7

fot: PGE GiEK

Tradycją jest wręczanie odznaczeń pracownikom, którzy wykazują ponadprzeciętne zaangażowanie i stanowią wzór dla innych

fot: PGE GiEK

Elektrownia Opole, Oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka z Grupy PGE obchodziła 4 października energetyczne święto. Wydarzenie, które zgromadziło zaproszonych gości i pracowników, było okazją do podsumowania minionego roku i podziękowania za pracę - poinformowali przedstawiciele PGE GiEK.

Podczas uroczystej akademii pod adresem pracowników elektrowni, którzy gwarantują niezawodność produkcji energii padły życzenia i podziękowania. Wiele z nich nawiązywało do jubileuszu eksploatacji nowoczesnych bloków energetycznych, dzięki którym Elektrownia Opole stała się regulatorem i stabilizatorem systemu elektroenergetycznego w południowo-zachodniej części Polski.

- Tegoroczny Dzień Energetyka jest wyjątkowy, szczególnie dla energetyków z Opola. Mija bowiem 5 lat od oddania do eksploatacji dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy 1810 MW, dzięki czemu Elektrownia Opole zajmuje zaszczytne trzecie miejskie wśród największych elektrowni zawodowych w Polsce. Realizacja inwestycji i stabilna eksploatacja dwóch jednostek wytwórczych jest znaczącym osiągnięciem całej załogi, za które serdecznie dziękuję – napisał w liście skierowanym do pracowników Jacek Kaczorowski, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Adam Żurek, dyrektor Elektrowni Opole, przedstawiając skalę przedsięwzięcia oraz podstawowe daty i fakty związane z inwestycją w nowe moce, zwrócił uwagę, że po oddaniu do eksploatacji dwóch nowoczesnych i wysokosprawnych jednostek wytwórczych klasy 900 MW, nastąpiło podwojenie zdolności produkcyjnych Elektrowni Opole.

- W grudniu 2010 r. uzyskaliśmy decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a w kolejnym pozwolenie na budowę, 15 lutego 2012 r. nastąpiło podpisanie umowy na budowę bloków, z kolei 31 stycznia 2014 r. wydano polecenie rozpoczęcia prac. Pierwsza synchronizacja z krajowym systemem elektroenergetycznym nastąpiła odpowiednio w styczniu i maju 2019 r. - wymieniał dyrektor Adam Żurek.

Po uruchomieniu i synchronizacji obie jednostki wyprodukowały netto w okresie od przejęcia do eksploatacji do połowy br. blisko 35 milionów MWh, natomiast czas pracy bloków wyniósł łącznie 2649 dni, a czas przestojów awaryjnych tylko 17 dni.

Tradycją jest wręczanie odznaczeń pracownikom, którzy wykazują ponadprzeciętne zaangażowanie i stanowią wzór dla innych. Zwyczaj ten celebrowany jest w ramach corocznych obchodów Dnia Energetyka. Pracowników uhonorowano Medalami Złotymi za Długoletnią Służbę, nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznakami honorowymi Za Zasługi dla Energetyki nadanymi przez Ministra Klimatu i Środowiska, a także zakładowymi medalami „Za Zasługi dla Elektrowni Opole”.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. W skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów - Elektrownia Bełchatów, Elektrownia Turów, Elektrownia Opole, Elektrownia Rybnik, Elektrownia Dolna Odra, Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, Kopalnia Węgla Brunatnego Turów - zlokalizowanych na terenie 5 województw. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.