Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.52 PLN (+2.01%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.60 PLN (-0.49%)

ORLEN S.A.

128.40 PLN (-0.33%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.48 PLN (+0.89%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.22 PLN (+2.22%)

Enea S.A.

21.06 PLN (+2.03%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (-0.82%)

Złoto

5 008.29 USD (-0.41%)

Srebro

79.76 USD (-1.04%)

Ropa naftowa

103.96 USD (-0.75%)

Gaz ziemny

3.12 USD (+0.74%)

Miedź

5.73 USD (+0.46%)

Węgiel kamienny

126.65 USD (-1.82%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.52 PLN (+2.01%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.60 PLN (-0.49%)

ORLEN S.A.

128.40 PLN (-0.33%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.48 PLN (+0.89%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.22 PLN (+2.22%)

Enea S.A.

21.06 PLN (+2.03%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (-0.82%)

Złoto

5 008.29 USD (-0.41%)

Srebro

79.76 USD (-1.04%)

Ropa naftowa

103.96 USD (-0.75%)

Gaz ziemny

3.12 USD (+0.74%)

Miedź

5.73 USD (+0.46%)

Węgiel kamienny

126.65 USD (-1.82%)

Górnictwo: Dr inż. Piotr Buchwald żegna się z Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Reżim sanitarny wprowadzony w zawodowych pogotowiach specjalistycznych CSRG przynosi pożądane efekty i póki co, gwarantuje ciągłość pracy zawodowych ratowników górniczych - podkreśla dr inż. Piotr Buchwald

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Dr inż. Piotr Buchwald kończy misję jako prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. W związku z tym do portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie skierował list, w którym podsumował swoją pracę w stacji oraz podziękował ratownikom i wszystkim osobom, z którymi miał okazję przez ostatnie osiem lat współpracować oraz realizować różnego rodzaju projekty jako szef CSRG. 

Piotr Buchwald ukończył studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach na Wydziale Górnictwa i Geologii oraz studia podyplomowe z zakresu aerologii górniczej i ratownictwa górniczego na Politechnice Śląskiej i AGH w Krakowie. W 2002 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w dziedzinie aerologii górniczej i bezpieczeństwa. Ponadto ukończył Szkołę Menadżerów w Polskiej Fundacji Promocji Kadr o specjalności zarządzanie kopalniami i spółkami prawa handlowego w warunkach restrukturyzacji branży górniczej, a także kurs w USA w zakresie bezpieczeństwa powszechnego i zarządzania antykryzysowego.

Po ukończeniu studiów rozpoczął 16-letnią pracę zawodową w KWK Andaluzja - od stanowiska nadgórnika do głównego inżyniera wentylacji. Od początku kariery zawodowej związany był z ratownictwem górniczym. W latach 1997-2006 pracował w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu na stanowiskach: kierownika pogotowia, naczelnego inżyniera, dyrektora Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Zabrzu. Do stacji wrócił w czerwcu 2016 r., kiedy został jej prezesem. W latach 2006-2008 był prezesem Wyższego Urzędu Górniczego.

Szanowni Państwo

Po ośmiu latach pełnienia funkcji na stanowisku Prezesa Zarządu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego  w Bytomiu, pragnę poinformować o zakończeniu mojej misji w  tej wielce zasłużonej dla polskiego ratownictwa górniczego, a także samego górnictwa instytucji. Obejmując tę funkcję przyświecało mi kilka priorytetów, które chciałem zrealizować i mam nadzieję, że mi się to udało. Wśród nich chcę wymienić pełną profesjonalizację zawodowego ratownictwa górniczego, wyposażenie CSRG w najnowocześniejszy sprzęt, służący do ratowania zdrowia i życia ludzkiego w zakładach wydobywczych, a przede wszystkim stworzyć zespół ludzi o najwyższym poziomie wyszkolenia oraz zaangażowania w realizację założonych celów. Chcę podkreślić, że jestem dumny z ludzi tworzących obecny obraz Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Nieustannie, szczególne wrażenie wywiera na mnie sposób, przede wszystkim poświęcenie, z jakim podchodzą do swojego zawodu ratownicy górniczy, narażając własne zdrowie i życie podczas prowadzonych akcji ratowniczych. Mając na uwadze taką postawę, kieruję w Waszą stronę ogromne i szczere podziękowanie.

Korzystając z okazji, pragnę podziękować za współpracę wszystkim pracownikom Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu oraz spółek zależnych, a także osobom i podmiotom, z którymi w tym czasie miałem przyjemność realizować różnorakie projekty czy spotykać się z racji pełnienia swojej funkcji. Minione osiem lat z pewnością pozostaną w mojej pamięci, jako czas rozwoju, ogromnych wyzwań i przywrócenia CSRG jej należytego miejsca w systemie ratownictwa górniczego. Mam nadzieję, że dobre rozwiązania zapoczątkowane w poprzednich latach znajdą uznanie i będą kontynuowane przez nowy zarząd Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu z myślą o jej dalszym rozwoju.

Prezes Zarządu
Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA
dr inż. Piotr Buchwald

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego polskie kopalnie i elektrownie są zagrożone? Kulisy sabotażu, który mógł pozbawić ciepła pół miliona osób

Polska znajduje się w czołówce państw Europy Środkowo-Wschodniej pod względem ogólnej liczby cyberataków na gospodarkę. Ich liczba bije rekordy. W górnictwie i energetyce utrata kontroli nad procesami przemysłowymi bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu publicznemu, pracownikom i mieszkańcom. „Analiza incydentów w sektorze energetycznym i wydobywczym wskazuje jednoznacznie: przejęcie kont użytkowników, kont serwisowych i uprawnień administracyjnych jest bezpośrednią przyczyną sukcesu większości włamań do infrastruktury krytycznej” – zwracają uwagę autorzy raportu zatytułowanego „Odporność cyfrowa sektorów: surowcowego, wydobywczego oraz energetycznego”.

Korski: Tak przemija chwała świata, czyli o śląskich zabierkach

„Tak przemija chwała świata” – ten cytat zawarty w tytule odnoszę do poruszanych dziś tematów. Obiecywałem napisać o systemie eksploatacji pokładów węgla, który narodził się na Górnym Śląsku i niemal wyłącznie w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Mowa o śląskim systemie filarowym nazywanym inaczej systemem śląskich zabierek. 

Szukasz mieszkania? Pamiętaj, teraz możesz utargować nawet kilkanaście procent

Ceny transakcyjne na rynkach mieszkaniowych w największych miastach były w ubiegłym roku od 11 do 15 proc. niższe od cen ofertowych - wynika z raportu serwisu SonarHome.pl. W ocenie ekspertów, dla zainteresowanych zakupem oznacza to pole do negocjacji ze sprzedającymi.

Miasto ma dziewięć ofert na kompleksową przebudowę ul. Chorzowskiej

Gliwicki samorząd dostał dziewięć ofert w przetargu na kompleksową przebudowę ul. Chorzowskiej - przelotowej arterii łączącej centrum Gliwic z Zabrzem. Remont, przewidywany na ponad dwa lata, uwzględni m.in. zagospodarowanie terenu po zlikwidowanej 16 lat temu jedynej linii tramwajowej w mieście.