Polska Grupa Górnicza odpowiada portalowi Onet

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Węgiel leżący aktualnie na zwałach kopalnianych w ilości ponad 5,7 mln ton, to niskokaloryczny miał węglowy niemający zastosowania, nigdzie indziej niż w sektorze energetycznym - czytamy w liście

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W odpowiedzi na artykuł zamieszczony w serwisie Onet.pl pt. „Dramat rolników. Brak węgla odbije się na cenach żywności. Czeka nas fala bankructw” Polska Grupa Górnicza wysłała do redakcji tego portalu sprostowanie do artykułu.

W sprostowaniu, o którym portal netTG.pl Gospodarka i Ludzie poinformowało biuro prasowe PGG czytamy:

„Informujemy, że materiał zawiera wiele nieścisłości i przekłamań:

- Opisywana Firma Eco-Corn reprezentowana przez Pana Aleksandra Gromka to jednostkowy przypadek, nie odzwierciedlający sytuacji w całej branży rolno-spożywczej. Firma Eco-Corn nigdy nie chciała zawrzeć ze spółką umowy wieloletniej.

- W momencie zmiany sytuacji rynkowej, Pan Aleksander Gromek i firma Eco-Corn zażądała od PGG SA traktowania na specjalnych, uprzywilejowanych warunkach cenowych. PGG SA nie wyraziła na to zgody, ponieważ takie traktowanie byłoby nieuczciwe w stosunku do pozostałych podmiotów z sektora rolno-spożywczego. Mogłoby narazić spółkę na zarzut nierównego traktowania klientów z sektora rolno-spożywczego

- PGG SA wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów z sektora rolno-spożywczego, również nowym, którzy nie kupowali w poprzednich latach węgla z PGG SA organizuje osobne sesje sprzedażowe zapewniające transparentność procesu sprzedaży i równe traktowanie klientów. Jednocześnie PGG SA przypomina, że nie jest jedynym producentem i dostawcą węgla. Dostępny jest również węgiel importowany, jednakże według analiz spółki ceny oferowane przez PGG SA są istotnie niższe od ofert importerów.

- Nieprawdą jest, że PGG SA sprzedaje miały energetyczne pośrednikom. Od kilku lat spółka kieruje oferty sprzedaży miałów wyłącznie podmiotom zużywającym je na cele własne.

- PGG SA w obliczu zmian rynkowych i w ramach możliwości produkcyjnych w maksymalny sposób zabezpiecza klientów w węgiel. W ramach tego działania oferujemy możliwość nabywania węgla m.in. ciepłowniom i gospodarstwom, które do tej pory nie były klientami PGG SA.

- Spółka oświadcza, że podejmie kroki prawne w celu ochrony swojego wizerunku oraz sprostowania nieprawdziwych i szkalujących ją informacji i wypowiedzi.”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.