Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 076.94 USD (-1.58%)

Srebro

83.90 USD (-1.73%)

Ropa naftowa

101.44 USD (+4.71%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.06%)

Miedź

5.82 USD (-1.19%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 076.94 USD (-1.58%)

Srebro

83.90 USD (-1.73%)

Ropa naftowa

101.44 USD (+4.71%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.06%)

Miedź

5.82 USD (-1.19%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Gazociągi: zgoda na budowę fragmentu korytarza Północ-Południe

fot: jaroslawwieczorek.pl

Nowy wojewoda został powołany we wtorek, 8 grudnia

fot: jaroslawwieczorek.pl

Wojewoda śląski wydał pozwolenie na budowę gazociągu Tworóg-Tworzeń, który w przyszłości ma stanowić odcinek gazowego korytarza Północ-Południe - poinformował w czwartek, 4 stycznia, operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System. Gazociąg ma powstać do 2020 r.

Jak podkreślił Gaz-System, wydanie pozwolenia na budowę oznacza, że projekt gazociągu Tworóg-Tworzeń ma już wszystkie decyzje potrzebne do budowy. Aktualnie trwają przetargi na wykonawcę i nadzór inwestorski. Planowane zakończenie budowy przypada na 2020 r. Według operatora systemu gazowego, efektem będzie zwiększenie zdolności przesyłowych, a także uatrakcyjnienie terenów pod nowe inwestycje w regionie. W skali kraju z kolei przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu oraz stopnia dywersyfikacji źródeł gazu ziemnego.

Rura o długości ponad 55 km i średnicy 1000 mm zostanie położona wzdłuż istniejących gazociągów na terenie siedmiu gmin województwa śląskiego. Od strony zachodniej zostanie połączony z gazociągiem Tworóg - Kędzierzyn-Koźle, a od wschodniej - z gazociągiem Pogórska Wola - Tworzeń.

Jak przypomniał Gaz-System, gazociąg stanowi element gazowego korytarza Północ-Południe, który ma w przyszłości połączyć Terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria LNG na chorwackiej wyspie Krk. Korytarz Południe to europejski projekt o znaczeniu wspólnotowym. Status taki ma kilka innych inwestycji Gaz-Systemu, m.in. połączenie Polska-Litwa, gazociąg Baltic Pipe, rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu, rozbudowa punktów wyjścia z gazociągu jamalskiego oraz połączenie Polska-Słowacja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tereny dawnej kopalni Miechowice czeka potężna transformacja. Co tam powstanie?

"Silesia Bytom Park" to nowy rozdział w historii dawnej kopalni Miechowice. Na 26 poprzemysłowych hektarach pojawi się nowoczesne centrum aktywności gospodarczej. Tereny od SRK kupiło Towarzystwo Finansowe Silesia.

Fitch podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski w '26 do 3,6 proc.

Agencja Fitch podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2026 r. do 3,6 proc. z 3,2 proc., a w bieżącym roku prognozuje jeszcze jedną, ostatnią obniżkę stóp przez RPP o 25 pb. - podano w kwartalnym raporcie agencji.

Nie takie hałdy straszne, jak je malują

Wokół hałd narosło wiele opowieści o tym, jak potrafią uprzykrzyć życie, jak bardzo trują i niszczą wszystko, co na nich rośnie. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Konflikt na Bliskim Wschodzie pokazał, że Europa nie ma autonomii energetycznej

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie ponownie uwidoczniła brak pełnego bezpieczeństwa energetycznego Europy - ocenili w opublikowanym w czwartek komentarzu analitycy Allianz Trade. W ich opinii, choć zależność Europy od rosyjskiego gazu uległa poprawie, jest to jednak zastąpienie jednej zależności inną.