Górnictwo: związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej w środę mają zdecydować o dalszych działaniach w sporze z zarządem firmy

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Od piątku w kopalniach PGG trwa pogotowie strajkowe

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej, którzy w poniedziałek zorganizowali masówki informacyjne w kopalniach spółki, w środę mają zdecydować o dalszych działaniach w sporze z zarządem firmy. W piątek prawdopodobnie nastąpi podpisanie protokołu rozbieżności, co może otworzyć drogę do protestów.

Jak podała Solidarność, w środę zbierze się sztab protestacyjno-strajkowy trzynastu central związkowych z PGG, aby podjąć decyzje w sprawie dalszych działań.

Wówczas też związkowcy ostatecznie potwierdzą, czy przyjdą na wyznaczone przez mediatora spotkanie 7 lutego. Po poprzednim, zakończonym fiaskiem spotkaniu związki uznały mediacje za zakończone, nie podpisano jednak formalnego protokołu rozbieżności. Gdy to nastąpi - prawdopodobnie w piątek - zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych strona społeczna zyska prawo do legalnego protestu.

Przedstawiciele związków nie informują na razie o formach ewentualnego protestu. Jak nieoficjalnie powiedział PAP przedstawiciel jednej z największych działających w PGG central, związkowcy nie rozważają strajku, ale zastanawiają się nad innymi sposobami nacisku. Liczą też - wobec niepowodzenia rozmów z zarządem PGG - na zaangażowanie nadzorującego górnictwo resortu aktywów państwowych.

Od piątku w kopalniach PGG trwa pogotowie strajkowe. Poniedziałkowe masówki w kopalniach - jak tłumaczą związkowcy - mają charakter informacyjny. - Chcemy, aby załoga dowiedziała się o sytuacji w firmie bezpośrednio od uczestników rozmów, z pierwszej ręki, a nie z kolportowanych w internecie plotek i półprawd. Główne tematy to sprawa podwyżek, naliczania +czternastek+ (nagród rocznych - PAP), węgiel na zwałach oraz przyszłość Ruchu Pokój - poinformował wiceszef Solidarności w PGG Artur Braszkiewcz.

Związkowcy domagają się wzrostu wynagrodzeń w tym roku o 12 proc. oraz korzystniejszych od propozycji zarządu zasad wypłaty nagrody rocznej (tzw. czternastej pensji) za ubiegły rok. Termin wypłaty "czternastki" mija w połowie lutego.

Odnosząc się do organizowanych w poniedziałek masówek oraz postulatów płacowych PGG poinformowała, że w latach 2017-2019 przeznaczyła dodatkowo na wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników 1,1 mld zł więcej niż planowano przy tworzeniu PGG. "Na podstawie porozumień ze stroną społeczną spółka wypłaciła świadczenia na rzecz pracowników, którzy korzystali z dobrych wyników, jakie spółka osiągnęła" - wyjaśnił rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

"Dalsze rozmowy płacowe w PGG powinny uwzględniać realia ekonomiczne, trudne otoczenie rynkowe, w jakim znalazło się górnictwo - w tym m.in. znaczący spadek cen węgla oraz przede wszystkim fakt, że oczekiwania płacowe strony społecznej nie mogą generować spółce strat" - oświadczyła PGG.

Zarząd spółki zapewnił, że od początku swojego istnienia prowadzi ona "odpowiedzialną politykę wynagrodzeń i - jako podmiot gospodarczy podlegający warunkom rynkowym - może podzielić się z pracownikami tylko tym, co wypracuje w ramach osiągniętych zysków".

"Jednocześnie spółka zapewnia, że na bieżąco podejmuje działania związane z realizacją wieloletniej strategii inwestycyjnej, zapewnieniem bezpieczeństwa funkcjonowania kopalń i zabezpieczeniem środków na niezbędne inwestycje. By sprostać oczekiwaniom klientów, w minionych latach PGG zainwestowała w sumie ok. 6 mld zł, z czego ponad połowę w ubiegłym roku, rekordowym pod względem inwestycji" - podała Grupa w poniedziałkowym oświadczeniu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.