Górnictwo: związkowcy z KKSM chcą ratować zakład

Związki zawodowe Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych apelują do świętokrzyskich parlamentarzystów o pomoc w ratowaniu spółki, która jest w upadłości układowej. Chcą odzyskać pieniądze za kruszywo wykorzystane przy budowie autostrady A2.

Za dwa tygodnie kielecki sąd ma zdecydować o postawieniu KKSM w stan upadłości likwidacyjnej.

Jak poinformował we wtorek (11 czerwca) przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w KKSM SA, Jacek Michalski, spółka powinna otrzymać z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad około 65 milionów złotych za dostarczone materiały i usługi dla wykonawcy autostrady A2, czyli Dolnośląskich Surowców Skalnych SA, właściciela KKSM.

- Jako podwykonawcy zaangażowani przez DSS czujemy się oszukani, ponieważ dostarczaliśmy materiały i usługi na budowę autostrady A2, a obecnie zostaliśmy pozostawieni bez finansowego wsparcia - powiedział.

Zdaniem Michalskiego pieniądze można odzyskać, gdy w sprawę zaangażują się parlamentarzyści wnosząc poprawki do spec ustawy, która umożliwiałaby rządową pomoc firmom poszkodowanym przez nierzetelnych wykonawców autostrad w Polsce. Na takie wsparcie kielecka spółka nie może liczyć, ponieważ zatrudnia więcej niż 250 osób.

Związkowcy KKSM spotkali się w tej sprawie w poniedziałek z parlamentarzystami ze świętokrzyskiego. Jak powiedział Michalski zabrakło jedynie przedstawicieli PSL.

Jak dodał, związkowcy oczekują konkretnych działań ze strony parlamentarzystów z regionu świętokrzyskiego w wypracowaniu jeszcze przed wakacjami takich zmian ustawy, które pozwoliłyby odzyskać należne firmie środki finansowe. Liczą też na wsparcie w uzyskaniu pomocy finansowej z Agencji Rozwoju Przemysłu. Zdaniem Michalskiego bez tych rozwiązań upadnie kolejna kielecka firma, dająca sobie świetnie radę na rynku jeszcze dwa lata temu.

Na początku maja Sąd Rejonowy w Kielcach odroczył podjęcie decyzji w sprawie ogłoszenia upadłości likwidacyjnej Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych. Dał tym samym czas zarządowi KKSM na poprawę sytuacji spółki.

Zdaniem Michalskiego dane przedstawione w maju w sądzie dotyczyły pierwszych czterech miesięcy roku, czyli czasu, gdy zapotrzebowanie na kruszywo jest niewielkie. Teraz sytuacja w firmie jest zdecydowanie lepsza. Decyzja w sprawie ogłoszenia upadłości likwidacyjnej KKSM zapadnie 26 czerwca.

Wniosek o zmianę formy upadłości z układowej na likwidacyjną złożył komisarz nadzorujący postępowanie upadłościowe firmy.

W postępowaniu upadłościowym Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych sąd ustalił listę wierzycieli, na której jest 220 osób fizycznych i prawnych. Kwota wierzytelności wynosi 153 mln 515 tys. zł. 11 maja 2012 r. Sąd Rejonowy w Kielcach ogłosił upadłość Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. 17 kwietnia ub. roku warszawski sąd ogłosił upadłość likwidacyjną właściciela 85 proc. udziałów KKSM - spółki Dolnośląskie Surowce Skalne SA, która jako bezpośrednie przyczyny niewypłacalności wskazała zaangażowanie grupy DSS w budowę autostrady A2. 2 lipca ub. roku Sąd Rejonowy w Warszawie zdecydował o zmianie postępowania upadłościowego DSS z postępowania obejmującego likwidację majątku na postępowanie z możliwością zawarcia układu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

30 lat KSSE. Bez Strefy transformacja regionu wyglądałaby zupełnie inaczej

Trzy dekady temu powstała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jako jedno z najważniejszych narzędzi transformacji gospodarczej Górnego Śląska. Dziś, po 30 latach działalności, można powiedzieć, że bez KSSE przemiana regionu od gospodarki opartej na tradycyjnym przemyśle do nowoczesnego centrum produkcji, technologii i innowacji nie przebiegałaby w tak dynamiczny sposób. Jubileuszowa gala była nie tylko okazją do świętowania, ale także do podsumowania trzech dekad inwestycji, które zmieniły gospodarcze oblicze regionu.

TAURON Dystrybucja zapowiada: To energetyka w nowym wydaniu: otwarta, prosta i przewidywalna.

Każdy właściciel nowej nieruchomości pamięta liczbę dokumentów i formalności towarzyszących nie tylko samej budowie, ale także przyłączaniu mediów. Właśnie ten etap inwestycji według TAURON Dystrybucji może zostać znacznie uproszczony. Już 1 lipca Firma uruchomi nowy serwis ePrzyłączenia, który radykalnie ułatwia wnioskowanie o przyłączenie do sieci energetycznej. Ma być szybciej, bez papieru i wizyt w biurze.

Jakie są zastosowania komputerów przemysłowych? 5 przykładów

Komputery przemysłowe (IPC) to wyspecjalizowane jednostki, stworzone do nieprzerwanej pracy 24/7 w ekstremalnych warunkach, gdzie standardowe PC zawodzą. Ich wzmocniona konstrukcja i niezawodność stanowią fundament nowoczesnej automatyzacji. Od wspierania procesów produkcyjnych i kontroli jakości, przez zarządzanie logistyką i monitorowanie infrastruktury, po interfejsy HMI i przetwarzanie brzegowe z AI – komputery przemysłowe gwarantują ciągłość i wydajność w przemyśle 4.0.

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.