Górnictwo: związkowcy o programie restrukturyzacji KW

fot: Andrzej Bęben/ARC

Jeśli przed końcem roku uda się zebrać odpowiednią liczbę podpisów, Komisja będzie musiała przeprowadzić publiczną debatę i przekazać wniosek do europarlamentu - wyjaśnia Grzesik

fot: Andrzej Bęben/ARC

Zwolnienie ponad tysiąca pracowników administracji, obniżenie płac, sprzedaż KWK Knurów-Szczygłowice, a także łączenie kopalń i tworzenie spółek córek z zakładów dotychczas wchodzących w skład Kompanii Węglowej - to tylko część założeń planu restrukturyzacji spółki na lata 2013-2020, które 18 listopada zarząd przedstawił radzie pracowników KW.

- Co prawda plan restrukturyzacji w całości zostanie nam przedstawiony dopiero 29 listopada, ale jego główne założenia już raczej się nie zmienią. W takim kształcie ten program jest dla nas oczywiście nie do zaakceptowania i nie ma naszej zgody na jego wdrożenie. 19 listopada odbędzie się posiedzenie Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Kompanii Węglowej, podczas którego zdecydujemy o naszych dalszych krokach - powiedział Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności po spotkaniu zarządu spółki z radą pracowników KW.

Niemal równolegle do rozpoczęcia rozmów w siedzibie Kompanii Węglowej, Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie kupna kopalni Knurów-Szczygłowice.

- Transakcja między KW i JSW w sprawie sprzedaży tej zatrudniającej niespełna 6 tys. osób kopalni miałaby prawdopodobnie zostać sfinalizowana już w połowie przyszłego roku - informuje Jarosław Grzesik.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zarządu pozostałe kopalnie wchodzące w skład spółki poza KWK Sośnica-Makoszowy mają być łączone pomiędzy sobą. 1 kwietnia 2014 połączeniu mają ulec KWK Bobrek-Centrum i KWK Piekary, trzy kopalnie z Rudy Śląskiej (Bielszowice, Halemba-Wirek, Pokój), KWK Piast i KWK Brzeszcze, KWK Ziemowit i KWK Bolesław Śmiały, KWK Marcel i KWK Rydułtowy-Anna, a także KWK Chwałowice i KWK Jankowice.

- Ograniczeniu ma również ulec liczba ścian wydobywczych z 54 do ok. 35 - dodaje Grzesik.

Wcześniej wszystkie ciepłownie znajdujące się w strukturach KW miałyby zostać skonsolidowane., a 1 kwietnia przyszłego roku wydzielone poza struktury Kompanii. W spółkę córkę przekształcone ma zostać także Centrum Usług Księgowych oraz Zakład Remontowo-Produkcyjny w Bieruniu. Z kolei bieruński Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych ma zostać zlikwidowany, a jego pracownicy przeniesieni do kopalń Piast i Ziemowit.

Zwolnienia będą w administracji KW. Zatrudnienie w tym pionie ma zmniejszyć o 1020 osób. Przyjęcia w KW mają zostać wstrzymane do 2020 r. Do tego czasu na zatrudnienie w spółce będą mogli liczyć wyłącznie absolwenci szkół górniczych, z którymi podpisano odpowiednie umowy.

Oszczędności dotkną również górniczych emerytów. Od 2016 r. zlikwidowany ma zostać przysługujący im dotychczas deputat węglowy, a już od przyszłego roku Kompania przestanie odprowadzać od byłych pracowników odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

W poniedziałek, 25 listopada, zarząd Kompanii Węglowej ma się spotkać z działającymi w spółce związkami zawodowymi w sprawie m.in. planowanych redukcji zatrudnienia w administracji.

Najprawdopodobniej w tym samym dniu odbędzie się posiedzenie wspólnego sztabu protestacyjno-strajkowego związków zawodowych działających w KW. Od 24 października we wszystkich jednostkach organizacyjnych spółki trwa pogotowie strajkowe - informuje biuro prasowe śląsko-dabrowskiej Solidarności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.