Górnictwo: zmarł prof. Stanisław Knothe

fot: Jarosław Galusek/ARC

Prof. Stanisław Knothe urodził się 2 lutego 1919 r. w Sosnowcu. Był uczonym Akademii Górniczo-Hutniczej, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Badacz ruchów górotworu i aerologii, współtwórca (z prof. Witoldem Budrykiem) fundamentalnej polskiej teorii wpływów eksploatacji górniczej na powierzchnię

fot: Jarosław Galusek/ARC

Dotarła do nas smutna wiadomość. 31 grudnia 2015 r. zmarł nestor polskiego górnictwa, który wszedł na stałe do annałów nauki górniczej prof. Stanisław Knothe.

Prof. Stanisław Knothe urodził się 2 lutego 1919 r. w Sosnowcu. Był uczonym Akademii Górniczo-Hutniczej, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Badacz ruchów górotworu i aerologii, współtwórca (z prof. Witoldem Budrykiem) fundamentalnej polskiej teorii wpływów eksploatacji górniczej na powierzchnię.

Ukończył w 1934 r. gimnazjum sosnowieckie, maturę zdał w V Państwowym Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym im. Witkowskiego w Krakowie. W 1939 r. zapisał się na I rok Politechniki Warszawskiej, walczył w kampanii wrześniowej. W latach 1945-47 ukończył Wydział górniczy Akademii Górniczo-Hutniczej, a w 1951 r. obronił pracę doktorską, habilitował się w 1954 r. Od 1958 r. jest profesorem (od 1975 r. profesorem zwyczajnym). Dwukrotnie (1958-60 i 1981-84) był dziekanem Wydziału Górniczego AGH. Zainicjował m.in. budowę nowego gmachu wydziału. Od 1994 - doktor honoris causa tej uczelni. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz odznaką "Za pracę społeczną dla Miasta Krakowa".

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 13 stycznia 2016 r. o godzinie 13 w kościele Św. Anny w Krakowie. Ostatnie pożegnanie będzie miało miejsce w tym samym dniu o 14.30 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Czytaj też: Profesora Knothego wspomnienia o zelóweczkach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragedia w kopalni Sobieski. Nie żyje mężczyzna pracujący przy budowie Szybu Grzegorz

Nie żyje 54-letni pracownik zatrudniony przy budowie Szybu Grzegorz na terenie ZG Sobieski w Jaworznie, który w piątek wieczorem zasłabł na poziomie 540 metrów. 

Polska kopalnia przyszłości, która wyprzedziła epokę. Niezwykła historia KWK Jan i kombajnu z Guido

Niedawno po raz kolejny spotkaliśmy się w gronie maturzystów z jednej klasy sprzed już ponad pięćdziesięciu lat. Okazją było ukończenie przez część z nas siedemdziesiątego roku życia. Jak zawsze takie spotkania to okazja do różnych wspomnień. 

​To koniec epoki węgla w Polsce? OZE i gaz mają zastąpić elektrownie węglowe

Rada Ministrów z dwuletnim opóźnieniem przyjęła Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu. Dokument opracowany przez Ministerstwo Energii trafi do Brukseli, co pozwoli Komisji Europejskiej zakończyć procedurę naruszeniową. Aktualizacja KPEiK ma kluczowe znaczenie dla transformacji. Na ten dokument czekała branża wydobywcza i energetyczna. Na jego podstawie spółki mogą planować inwestycje, rozwój lub zwijanie interesu. To strategia, która wyznacza kierunek zmian w polskiej energetyce na najbliższe 15 lat. I nie mamy dobrych informacji dla górników. Rewolucji nie będzie. Ten dokument to koniec epoki węgla w Polsce. Czarne złoto definitywnie odchodzi do lamusa. Czy słusznie? To już inna opowieść.

Niezwykłe widowisko w Katowicach. Tak Szyb Wilson zainaugurował Industriadę 2026! [ZDJĘCIA]

Wyjątkowe spektakle, nowoczesne multimedia, teatr uliczny i artystyczna podróż między tradycją a technologią – to wszystko można było zobaczyć w piątek, 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson w Katowicach w ramach Rozruchu Maszyn INDUSTRIADY 2026, organizowanego w tym roku przez Instytut im. Wojciecha Korfantego