Górnictwo: zgon naturalny w kopalni Murcki-Staszic

fot: Maciej Dorosiński

Wstrząs wystąpił w pokładzie 510 na poziomie 720 kopalni Murcki-Staszic

fot: Maciej Dorosiński

W kopalni Murcki-Staszic, należącej do Polskiej Grupy Górniczej, w poniedziałek, 14 października, zmarł górnik - poinformował portal netTG.pl dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego.

Do zdarzenia doszło ok. godz. 19, na poziomie 720, gdzie 28-letni mężczyzna zasłabł. Pomimo podjętej reanimacji nie udało się go uratować. 

W tym roku w polskich kopalniach w sumie życie straciło 23 górników (17 w kopalniach węgla kamiennego, 4 w kopalniach rud miedzi oraz 2 w górnictwie odkrywkowym). Największa tragedia miała w tym roku miejsce w kopalni Murcki-Staszic. 1 lipca doszło tam do tąpnięcia. W jego wyniku zginęło 3 górników. Wstrząs wystąpił na poziomie 720. Jego energię określono na  9x10^6 J. Ponadto w br. odnotowano 7 wypadków, które zakwalifikowano jako ciężkie. 

Natomiast w 2018 r. w polskim górnictwie doszło do 21 wypadków śmiertelnych i 15 ciężkich. 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Sektor ciepłownictwa powrócił do zysków, ale potrzeby inwestycyjne są ogromne

Sektor ciepłownictwa powrócił do zysków, ale potrzeby inwestycyjne są ogromne - poinformował w raporcie Urząd Regulacji Energetyki.

Mistrz sztuk walk z ruchu Chwałowice zadebiutuje w nowej dyscyplinie

- Trzeba być wytrzymałym na ból, zacisnąć zęby i przeć do przodu za wszelką cenę – podkreśla Marcin Maleszewski, górnik w ruchu Chwałowice.

Tusk o pakietu CPN: Nie możemy bez końca łożyć na to pieniędzy

Nie możemy bez końca łożyć na to pieniędzy - stwierdził w piątek premier Donald Tusk, pytany o ewentualny powrót rządowego programu Ceny Paliwa Niżej (CPN). Podkreślił, że wytrzymałość budżetu "też ma swoje granice". Program CPN był finansowany z tego źródła.

Hennig-Kloska: Propozycja KE łagodzi wpływ polityki klimatycznej na państwa UE

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska oceniła, że opublikowane w piątek propozycje reformy systemu ETS przez KE oznaczają złagodzenie obowiązującej polityki klimatycznej. Zadeklarowała, że resort będzie zabiegał o wolniejsze niż chce KE wycofywanie z rynku uprawnień do emisji CO2.