Górnictwo: zespoły porozumiewawcze w Knurowie i Bieruniu

fot: Jarosław Galusek/ARC

Elektryk został porażony prądem podczas pracy na powierzchni kopalni (w ruchu Knurów)

fot: Jarosław Galusek/ARC

W Knurowie i w Bieruniu w czwartek (11 kwietnia) odbyły się posiedzenia zespołów porozumiewawczych ds. eksploatacji górniczej i jej wpływu na powierzchnię - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez Kompanię Węglową, której kopalnie prowadzą wydobycie pod wspomnianymi miastami. 

Posiedzeniu, które odbyło się w Knurowie przewodniczył dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, a uczestniczyli w nim m.in.: prezydent miasta, dyrektor kopalni Knurów-Szczygłowice, przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Lasów Państwowych, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Centrali Kompanii Węglowej.

Przedmiotem obrad były m.in. bieżące problemy w zakresie ochrony powierzchni terenu i usuwania szkodliwych skutków działalności górniczej, w szczególności: rekultywacja starej doliny potoku Wilcza, rozpoczęcie budowy nowego mostu dla rzeki Bierawki pod nasypem PKP linii 149 Zabrze Makoszowy - Leszczyny oraz projekt nadbudowy ulicy Zwycięstwa w rejonie doliny potoku Szczygłowickiego.

W ostatnich miesiącach wykonano na terenie miasta kilka ważnych zadań - udrożniono istniejącą kanalizację deszczową w rejonie ulicy Książenickiej, odtworzona została droga leśna tzw. Czarna w Leśnictwie Zacisze, wykonano roboty związane z regulacją rowu Czuchowskiego, polegające na zmniejszeniu o ok. 4,80 ha powierzchni zalewiska na terenie Lasów Państwowych oraz likwidacji podtopień, które występowały w rejonie drogi leśnej przecinającej rów melioracyjny.

W połowie maja br. kopalnia przewiduje rozpoczęcie budowy nowego mostu-przepustu w nasypie kolejowym dla rzeki Bierawki. Zadanie to stanowi pierwszy element wieloetapowego przedsięwzięcia mającego na celu ochronę przeciwpowodziową terenów leżących w zlewni potoku Szczygłowickiego. Kolejnymi elementami będą: podwyższenie prawego wału rzeki Bierawki wraz z przebudową jej koryta w rejonie nasypu kolejowego, przebudowa przepompowni, nadbudowa drogi ul. Zwycięstwa na długości 400 m wraz z budową zbiornika retencyjnego na potoku Szczygłowickim.

Przewiduje się, że w 2013 r. wydobycie węgla w granicach administracyjnych Knurowa wyniesie ok. 1,7 mln t, na naprawę szkód górniczych w mieście Kompania Węglowa przeznaczy ok. 5,5 mln zł (wobec 4,5 mln zł w 2012 r.).

W tym samym dniu zebrał się także zespołu porozumiewawczego dla okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej kopalń Kompanii Węglowej na powierzchnię miasta Bieruń.

W trakcie obrad omówiono stan zaawansowania budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ulicy Homera w Bieruniu, przeznaczonego dla mieszkańców budynków przy ulicy Hodowlanej, podtopionych podczas powodzi w 2010 r. Przedstawiono także działania w zakresie regulacji stosunków wodnych w gminie Bieruń. Omówiono przekazanie gminie stawów "Paciorkowce".

Zespół zapoznał się z dokonaną i projektowaną działalnością górniczą pod terenem miasta Bieruń oraz z efektami usuwania szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.