Górnictwo: zespół międzyresortowy nadal pracuje

1407945891 premier zwiazkowcy 02

fot: Kancelaria Premiera

Jak mówił przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz dziennikarzom po spotkaniu, podjęte ostatnio działania mające na celu m.in. uratowanie płynności Kompanii Węglowej (KW), jak np. zrolowanie długu nowymi obligacjami, odsunęły widmo upadłości spółki co najmniej do końca roku, ale nie oznacza to, że sektor górnictwa węgla kamiennego "stoi mocno na nogach"

fot: Kancelaria Premiera

Finansowanie górnictwa węgla kamiennego i płynność finansowa spółek górniczych, kwestie importu energii i organizacja sprzedaży węgla - to obecnie główne obszary prac międzyresortowego zespołu ds. funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego - podało MG.

Jak poinformowało w piątek (22 sierpnia) PAP Ministerstwo Gospodarki, obecnie prace zespołu w znacznym stopniu ukierunkowane zostały na kwestie związane z finansowaniem górnictwa węgla kamiennego, możliwościami ograniczenia importu energii elektrycznej, nową organizacją sieci sprzedaży węgla kamiennego oraz krótko i długookresową płynnością finansową spółek górniczych.

Resort przypomniał, że zespół został powołany przez premiera Donalda Tuska 5 maja w celu przeanalizowania funkcjonowania polskiego górnictwa węgla kamiennego wraz z aktualizacją koncepcji rozwoju i zwiększenia konkurencyjności sektora, opracowania koncepcji szerszego wykorzystania energii z węgla kamiennego w celu podniesienia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz przygotowania rekomendacji dla dalszych działań służących poprawie funkcjonowania sektora górnictwa węgla kamiennego, w tym jego restrukturyzacji.

6 czerwca zespół przedstawił premierowi raport, w którym ocenił, że sektor górnictwa węgla kamiennego w Polsce jest w stanie kryzysu, a za problemami spółek węglowych stoi cały łańcuch przyczyn, których skumulowane oddziaływanie, uruchomione przez głęboki spadek cen, odczuwa obecnie cała branża. Zespół stwierdził też, że trendy spadku cen i popytu na polski węgiel mają miejsce w warunkach wyraźnego ożywienia polskiej gospodarki w drugiej połowie 2013 r. i w 2014 r., a trendy te idą w parze ze spadkiem światowych cen innych nośników energii - ropy naftowej i gazu.

Według informacji Ministerstwa Gospodarki, wstępne rekomendacje dla sektora zakładają wzrost popytu na polski węgiel, prace rozwojowe, zmiany organizacyjne, uelastycznienie pracy i restrukturyzację zobowiązań publiczno-prawnych.

31 lipca prezydent podpisał nowelę ustawy o funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015, która zakłada, że Kompania Węglowa przez półtora roku nie będzie musiała spłacać zaległych zobowiązań wobec ZUS.

Po spotkaniu w ubiegłym tygodniu premiera z szefami górniczych związków zawodowych, oceniali oni, że ustawa ta na krótką metę przywróciła płynność KW. Związkowcy zaproponowali wtedy też koncepcję konsolidacji - w pierwszej kolejności spółek węglowych produkujących węgiel energetyczny, czyli KW i Katowickiego Holdingu Węglowy z Węglokoksem, a w dalszej perspektywie z sektorem energetycznym. Propozycja ta miała zostać poddana analizom.

W środę Ministerstwo Gospodarki podało, że w pierwszym półroczu strata finansowa polskiego górnictwa węgla kamiennego wyniosła 772,3 mln zł netto. Od stycznia do czerwca branża na samej sprzedaży węgla straciła 1,05 mld zł, wobec uzyskanego w analogicznym okresie 2013 r. zysku na poziomie 64 mln zł.

Z opublikowanych danych wynika, że w pierwszym półroczu polskie kopalnie wydobyły nieznacznie powyżej 34 mln ton węgla kamiennego - to o 2,8 mln ton mniej niż w pierwszym półroczu poprzedniego roku. Pod koniec czerwca na zwałach kopalń było 8,3 mln ton niesprzedanego węgla.

W pierwszym półroczu zatrudnienie w sektorze zmniejszyło się o blisko 3 tys. osób - do 104 tys. pracowników, z czego prawie 80 tys. stanowią zatrudnieni pracujący pod ziemią.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.