Górnictwo: zainteresowanie koncesjami na metan z węgla rośnie lawinowo

fot: Witold Gałązka/ARC

Zdaniem Głównego Geologa Kraju dzięki zagospodarowaniu gazu metan z problemu może zamienić się w atut polskiego górnictwa (na zdj. stacja odmetanowania w kopalni Jankowice)

fot: Witold Gałązka/ARC

W ciągu minionego półtora roku podwoiła się liczba koncesji na rozpoznanie polskich zasobów metanu, towarzyszących złożom węgla kamiennego - wynika z danych Ministerstwa Środowiska. Według przedstawicieli resortu, metan staje się coraz ważniejszym źródłem energii.

W czwartek w Katowicach oficjalnie otwarto Międzynarodowe Centrum Doskonałości w dziedzinie metanu z kopalń węgla, działające pod auspicjami jednej z agend gospodarczych ONZ. W liście do uczestników uroczystości otwarcia Centrum główny geolog kraju, wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek wskazał na rosnące zainteresowanie rozpoznaniem i eksploatacją złóż tego gazu.

Rocznie w trakcie eksploatacji węgla w polskich kopalniach wydziela się ponad 900 mln m sześc. tego gazu. Trwają badania dotyczące możliwości wydobycia metanu z węglowych pokładów na długo przed ich eksploatacją górniczą, metodą szczelinowania hydraulicznego. Takie próby PGNiG prowadzi obecnie w Gilowicach w województwie śląskim.

Koncesji metanowych przybyło aż o 200 proc.!
- Od końca 2015 r. rząd PiS powrócił aktywnie do sprawy metanu z pokładów węgla, udzielając dalszych pięciu koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie oraz jednej koncesji na wydobywanie metanu z pokładów węgla - poinformował główny geolog kraju.

Według stanu na koniec maja tego roku, poszukiwanie i rozpoznawanie złóż metanu z pokładów węgla kamiennego jest w Polsce prowadzone na podstawie ośmiu koncesji udzielonych przez ministra środowiska, a wydobycie tego gazu - na podstawie trzech koncesji.

- Mamy więc w ciągu półtora roku blisko 200-procentowy wzrost zainteresowania koncesjami na metan z pokładów węgla - podkreślił Jędrysek.
- Metan - traktowany wcześniej często jako odpad i problem - otrzymuje nowe życie jako surowiec o dużym potencjalne gospodarczym - ocenił.

Metan był problemem a może stać się atutem
- Metan kopalniany ma szansę przeistoczyć się z problemu w nasz atut - dodał główny geolog kraju. Jego zdaniem wprowadzenie na szerszą skalę metod przedeksploatacyjnego odmetanowania powinno pozwolić na istotne zwiększenie stopnia wykorzystania metanu z pokładów węgla.

Wielkość udokumentowanych zasobów bilansowych metanu w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym szacowana jest na ponad 90 mld m sześc. w 60 złożach. W 2015 r. (są to ostatnie dostępne dane) zasoby bilansowe wzrosły o blisko 4 mld m sześc. w związku z udokumentowaniem trzech nowych złóż. Odnotowano również przyrost wielkości zasobów przemysłowych (w zasięgu czynnych kopalń), które w przypadku 27 złóż oscylowały w granicach 6 mld m sześć.

Po zmianach prawa - łatwiej będzie wydobyć gaz z węgla
Według przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, od kilkunastu lat metan staje się coraz ważniejszym dodatkowym źródłem energii, pozyskiwanym w procesie wydobycia z pokładów węgla w wyrobiskach górniczych, z powietrza wentylacyjnego kopalń węgla kamiennego lub z otworów wiertniczych przy użyciu szczelinowania hydraulicznego. Resort deklaruje wsparcie dla prac badawczych w tym zakresie, prowadzonych m.in. przez Państwowy Instytut Geologiczny oraz uczelnie techniczne.

Jędrysek zapowiedział także zmiany w prawie, ułatwiające pozyskiwanie metanu z pokładów węgla. Przypomniał, że na początku tego roku rząd rozpatrzył projekt zmian w Prawie geologicznym i górniczym, wprowadzający m.in. nowy rodzaj koncesji na rozpoznanie i wydobycie węglowodorów - tzw. koncesje inwestorskie, upraszczające procedury związane z rozpoczęciem eksploatacji rozpoznanych złóż.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.