Górnictwo: wyróżniający się pracownicy nadzoru górniczego zostali uhonorowani

fot: Maciej Dorosiński

Stopnie górnicze wręczyli dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Aktywów Państwowych Anna Margis oraz prezes WUG Adam Mirek

fot: Maciej Dorosiński

+18 Zobacz galerię

Galeria
(21 zdjęć)

Uroczystości barbórkowe Wyższego Urzędu Górniczego, które odbyły się w czwartek, 28 listopada w Katowicach, były idealną okazją, aby uhonorować wyróżniających się pracowników nadzoru górniczego. W czasie akademii wręczono odznaczenia państwowe, resortowe oraz te przyznawane przez WUG. 

W pierwszej kolejności zostały wręczone odznaczenia przyznane przez prezydenta Andrzej Dudę. W imieniu głowy państwa aktu dekoracji dokonał prezydencki doradca prof. Cezary Kochalski.

Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Daniel Jarosz. Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowano: Mariusza Kurowskiego, Mirosława Perlitiusa, Marzenę Rabiasz i Stefana Spyrę. Natomiast Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali: Igor Bartoszko, Łukasz Duliban, Krzysztof Rogulski i Andrzej Skórka.

Potem przyznano medale za Długoletnią Służbę. Złote otrzymali: Andrzej Knop, Stanisław Kurcz, Zygmunt Lechki, Jerzy Łachmanek, Jerzy Łada, Mariusz Muliński, Wiesław Sobolewski orz Witold Wójtowicz. Srebrnymi uhonorowano: Mariusza Napiórkowskiego, Magdalenę Śmieszek-Dudek, Marka Szmidta. Natomiast Brązowe trafiły do: Magdaleny Białek-Grzechnik, Kamila Długosza, Any Grabowskiej, Dariusza Gągorowskiego, Sylwestra Janiowa, Agnieszki Machnickiej, Witolda Palki, Marcina Skrobisza i Witolda Tkocza.

Ponadto na wniosek prezes WUG minister energii wyróżnił pracowników nadzoru odznaką honorową „Zasłużony dla Górnictwa RP. Otrzymali ją: Stanisław Bartosik, Witold Baszyński, Władysław Borkowski, Piotr Cichy, Łukasz Duliban, Anna Grabowska, Judyta Hetmaniok, Adam Koczy, Małgorzata Król, Jadwiga Król-Korczak, Krzysztof Markowicz, Jolanta Pomorska, Michał Prysak, Marek Pytlik, Marcin Radzik, Jacek Romuk, Krystyna Samek-Skwara, Karolina Smorowińska i Bogdan Woźny.

Prezes WUG uwzględniając długoletnią współpracę mająca na celu podnoszenia standardów bezpieczeństwa pracy w górnictwie postanowił także wręczyć honorową szpadę górniczą. Wyróżnienie to otrzymali: prezes Głównego Urzędu Górniczego w Republice Słowackiej dr inż. Peter Kúkelčík oraz prezes Saksońskiego Wyższego Urzędu Górniczego prof. Berhard Cramer.

W czasie uroczystości wręczono także wugowskie wyróżnienie, czyli Odznakę Honorową Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie. Otrzymali ją: Władysław Banyś, Zdzisław Bik, Berhard Cramer, Piotr Czaja, Jerzy Dec, Mirosław Jaśniok, Jacek Korski, Peter Kúkelčík, Zdzisław Kulczycki, Stanisław Łyda, Marek Majcher, Wiesław Malicki, Małgorzata Malec, Marian Mazur, Radim Mzyk, Piotr Pięta, Robert Podolski, Dariusz Prostański, Henryk Stabla, Jerzy Suchoszek, Andrzej Tor, Jerzy Wróbel, Zbigniew Zarębski.

Pod koniec uroczystości przyznano stopnie górnicze. Stopień generalnego dyrektora górniczego I stopnia otrzymał Antoni Gałka. Generalnym dyrektorem górniczym II stopnia zostali: Tomasz Jawień, Dariusz Katan, Piotr Kujawski oraz Alicja Stefaniak, natomiast tytuł dyrektorskim III stopnia uhonorowano: Krystynę Samek-Skwarę, Kamila Długosza, Wojciecha Napierałę, Dagmarę Pęczek oraz Eugeniusza Sobczyka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.