Górnictwo: wyniki KGHM po IV kwartale 2013 r.

fot: lubin.pl

KGHM za ewentualne opóźnienia w dostawach może zapłacić kary

fot: lubin.pl

Jednostkowy zysk netto KGHM w czwartym kwartale 2013 roku wyniósł 813 mln zł wobec 755 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Wynik okazał się o 4,4 proc. lepszy od oczekiwań analityków na poziomie 778,6 mln zł. Oczekiwania 12 analityków co do zysku netto spółki w IV kwartale wahały się w przedziale od 663 mln zł do 893 mln zł.

Przychody ze sprzedaży wyniosły w tym czasie 4,91 mld zł wobec 5,2 mld zł w IV kwartale 2012 r. Analitycy spodziewali się 4,43 mld zł przychodów.

Skonsolidowany zysk netto KGHM, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, w czwartym kwartale 2013 roku wyniósł 679 mln zł. Wynik okazał się gorszy od oczekiwań analityków na poziomie 796 mln zł. Zysk operacyjny grupy KGHM w IV kwartale 2013 roku wyniósł 889 mln zł, a przychody ze sprzedaży wyniosły w tym okresie 6,12 mld zł.

Analitycy oczekiwali 1,08 mld zł zysku EBIT i 5,68 mld zł skonsolidowanych przychodów.

W całym 2013 r. zysk netto grupy wyniósł 3,02 mld zł, zysk operacyjny 4,35 mld zł, a obroty 24,1 mld zł.

"Osiągnięte przychody ze sprzedaży w wysokości 4.905 mln zł były o 273 mln zł, tj. o 5 proc. niższe od uzyskanych w analogicznym okresie roku poprzedniego, przede wszystkim na skutek spadku notowań miedzi (z 7.909 USD/t do 7.153 USD/t), srebra (z 32,68 USD/troz do 20,82 USD/troz) oraz kursu walutowego USD/PLN (z 3,17 USD/PLN do 3,07 USD/PLN) przy wyższym wolumenie sprzedaży produktów" - napisano w raporcie.

"W IV kwartale 2013 r. przychody ze sprzedaży miedzi i wyrobów z miedzi stanowiły 79 proc., a srebra 15 proc. ogółu przychodów ze sprzedaży" - dodano.

W IV kwartale 2013 r. w KGHM Polska Miedź wyprodukowano 104 tys. t miedzi w koncentracie (narastająco w 2013 r. 429 tys. t). Produkcja miedzi elektrolitycznej wyniosła 148 tys. t, w tym 126 tys. t ze wsadów własnych (narastająco w 2013 r. odpowiednio 565 tys. t i 430 tys. t) oraz 297 t srebra metalicznego (1.161 t).

W tym czasie wolumen sprzedaży miedzi i wyrobów z miedzi wyniósł 168 tys. t, a srebra 335 t.

Koszty rodzajowe w IV kwartale 2013 r. ukształtowały się na poziomie 2.836 mln zł, a po wyłączeniu wartości wsadów obcych (463 mln zł) oraz podatku od wydobycia niektórych kopalin (393 mln zł) wyniosły 1.980 mln zł i były niższe od kosztów analogicznego okresu roku ubiegłego o 5 proc.

Koszt C1 wyniósł w IV kwartale 2013 r. 1,91 USD/funt wobec 1,65 USD/funt rok wcześniej. Na wzrost wpłynęła głównie niższa wycena produktów ubocznych (spadek notowań srebra i złota) przy niższym obciążeniu podatkiem od wydobycia niektórych kopalin.

Pozostała działalność operacyjna zamknęła się w IV kwartale 2013 r. stratą w wysokości 141 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.