Górnictwo: wyjątkowi goście w WUG

fot: ARC

Prezes WUG naświetlił Edwardowi Tomczykowi zmiany zachodzące w nadzorze górniczym i przemyśle wydobywczym

fot: ARC

Edward Tomczyk, uczestnik tegorocznej, XIII akcji "Wybierz sobie Mikołaja", organizowanej przez redakcję Polska Dziennik Zachodni, gościł w piątek (24 stycznia) w Wyższym Urzędzie Górniczym - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Urzędu. Został zaproszony przez dr. inż. Piotra Litwę, prezesa WUG, który obdarował go prezentem 10 stycznia br., podczas gali w Teatrze Nowym w Zabrzu.

Akcja "Wybierz sobie Mikołaja" polega na tym, że czytelnicy Dziennika Zachodniego mogą wybrać osobę, od której dostaną mikołajkowy prezent. Edward Tomczyk wybrał szefa WUG i otrzymał od niego pióro, długopis oraz książkę "Górniczy Śląsk w sztuce naiwnej".

Edward Tomczyk przez 40 lat był związany z górnictwem. Jest jednym z twórców lampy nahełmnej RC-12 M, pierwszej polskiej produkcji, którą można jeszcze spotkać w niektórych kopalniach. Pracował w różnych firmach wspierających rozwój górnictwa węglowego w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Jego nazwisko pojawia się m.in. wśród osób rozbudowujących kopalnie Brzeszcze i Piast. Od 1981 roku jest emerytem, ale w dalszym ciągu interesuje się górnictwem. Z uwagą śledzi zmiany organizacyjne i technologiczne w branży wydobywczej. Na spotkanie z prezesem WUG przyniósł wiele swoich zawodowych pamiątek.

Prezes WUG naświetlił Edwardowi Tomczykowi zmiany zachodzące w nadzorze górniczym i przemyśle wydobywczym. Podczas spotkania zaprezentowano także historię nadzoru górniczego, film promujący polskie górnictwo oraz zbiory Izby Tradycji WUG. Sędziwy mieszkaniec Katowic w październiku będzie obchodził 81 urodziny i - jak zapowiedział - zamierza po raz kolejny uczestniczyć w mikołajkowej akcji DZ.

Edward Tomczyk nie był jedynym gościem, jaki w piątek pojawił się w siedzibie WUG. Prezes Piotr Litwa spotkał się także z emerytowanymi pracownikami WUG. W czasie tradycyjnego spotkania szef nadzoru góniczego zaprezentował najważniejsze osiągnięcia w 2013 r., a także omówił planowane zadania i wyzwania w bieżącym roku. Przedstawił także aktualne problemy współczesnego górnictwa i związane z nimi działania podejmowane przez urzędy górnicze.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.