Górnictwo: wydajność ściany 1L w kopalni Wujek to nawet 5 tys. t węgla na dobę

fot: Kajetan Berezowski

Zespół inżynierski Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla kopalni Wujek - Rafał Solski, Wioletta Woźniczka, Bartosz Filak i Robert Augustyniak

fot: Kajetan Berezowski

Rośnie popularność węgla kwalifikowanego produkowanego przez kopalnię Wujek. Trafia on na rynek krajowy, ale coraz częściej dopytują się o niego odbiorcy z Niemiec i Hiszpanii. Tymczasem kopalnia Wujek inwestuje w nowe zaplecze technologiczne, aby zwiększyć produkcję. Swój udział w tej modernizacji ma również załoga katowickiej kopalni.

Za ekogroszekiem z kopalni Wujek przemawiają jego parametry jakościowe, tj.: wysoka kaloryczność, niska zawartość popiołu i siarki, a także niska spiekalność, która powoduje jego lepsze spalanie. Świetnie zatem nadaje się do pieców retortowych, ponieważ nie zatyka rusztów. Oprócz ekogroszku kopalnia Wujek produkuje również sortymenty grube, na które popyt w miesiącach letnich maleje.

- Musimy tak zorganizować naszą produkcję, aby dostosować ją do potrzeb rynkowych. Dlatego niezbędna jest przebudowa ciągu technologicznego tak, aby móc elastycznie produkować te sortymenty węgla, na które jest akurat zapotrzebowanie, ale jednocześnie zwiększyć produkcję samego ekogroszku – mówi Zbigniew Kornaszewski, główny inżynier przeróbki mechanicznej kopalni Wujek.

Modernizacja Zakładu Przeróbczego, która rozpocznie się już jesienią br., zakłada zakup kruszarki walcowej oraz zmianę konstrukcji przenośnika taśmowego podającego i odbierającego. Zakup kruszarki umożliwi odpowiednie rozdrabnianie wybranych sortymentów węgla pod konkretne zamówienia. W ten sposób zmniejszy się również ilość węgla magazynowanego na zwałach węglowych.

- Zakład Przeróbczy będzie produkował taki węgiel, na jaki rynek zgłasza zapotrzebowanie w danym okresie roku. Dla przykładu latem będziemy produkować więcej ekogroszku kosztem sortymentu Orzech II – tłumaczy Kornaszewski.

Należy dodać, że inwestycja zwiększy produkcję paliwa ekologicznego aż o 300 t na dobę! Już teraz katowicka kopalnia produkuje dobowo o 100 t ekogroszku więcej niż było to przed rokiem. To z kolei efekt innowacyjnego działania inżynierów zatrudnionych w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej. Wpadli oni na pomysł, aby wymienić pokłady sitowe węzła klasyfikacji wstępnej i końcowej. Modernizacji uległa też konstrukcja zsuwni podających i odbierających węgiel na przesiewacze.

Wszystko zatem wskazuje na to, że już na początku przyszłego roku kopalnia Wujek będzie miała możliwość produkcji ok. 650-700 t ekogroszku na dobę, czyli zdecydowanie więcej niż obecnie. To istotne, bowiem wyraźnie zwiększa się eksport ekogroszku. Naturalnie największe jego ilości odbierają autoryzowani sprzedawcy PGG, dostarczając go do punktów sprzedaży opału w całym kraju. Nasuwa się zatem pytanie, skąd pochodzi tak dobry jakościowo węgiel, który śmiało wkracza na rynki europejskie?

Otóż węgiel ten wydobywany jest ze ściany 1L w pokładzie 405. Mówią o nim, że jest oczkiem w głowie Wujka. Jego wartość opałowa określona jest w przedziale pomiędzy 28 a 31 tys. kJ/kg. Jest to jedna z najbardziej efektywnych ścian w historii kopalni Wujek. Uzyskuje się z niej nawet do 5 tys. t węgla na dobę.

Jednak eksploatacja każdej ściany musi mieć kiedyś swój koniec. Wydobycie z ściany IL właśnie jest na finiszu, do zakończenia pozostało niecałe 200 m wybiegu, czyli trzy miesiące fedrowania. Nie znaczy to oczywiście, że wraz z nią skończy się produkcja ekogroszku. Planuje się uruchomienie kolejnej o wybiegu przekraczającym 1700 m, długości ok. 200 m i zasobach przeszło 1300 tys. t. Eksploatacja kolejnych planowanych ścian w pokładzie 405 i 407/4 stanowi o przyszłości kopalni Wujek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.