Górnictwo: wybrano nowy zarząd Kompanii Węglowej

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Rada Nadzorcza KW zaplanowała rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na 25 kwietnia

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Rada Nadzorcza Kompanii Węglowej wybrała nowy zarząd (IX kadencji) - poinformowało biuro prasowe spółki.

Rozmowy z kandydatami odbyły się w dniach 25 i 26 kwietnia. Rada podjęła po ich przeprowadzeniu uchwały, w których dokonano wyboru następujących kandydatów:

Mirosław Taras został powołany na stanowisko prezesa zarządu;
Władysław Kulczycki został powołany na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. ekonomiki i finansów;
Michał Sobel został powołany na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. sprzedaży i marketingu;
Marek Uszko został powołany na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. produkcji;
Piotr Rykala został powołany na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. pracy;
Tomasz Jakubowski został powołany na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. restrukturyzacji i rozwoju.

- Uchwały wejdą w życie z dniem odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia Kompanii Węglowej SA, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Spółki za 2013 r. - czytamy w komunikacie spółki. Decyzja o terminie zgromadzenia należy do resortu gospodarki.

Do konkursu na członków zarządu spółki wpłynęły łącznie 34 pisemne zgłoszenia. Pięć osób ubiegało się o stanowisko prezesa, pozostałe aplikowały na stanowiska wiceprezesów. Po skontrolowaniu zgłoszeń rada nadzorcza dopuściła 20 kandydatów, w tym trzech na prezesa. Pozostali nie spełnili wymagań zawartych w ogłoszeniu.

Wybór Tarasa na prezesa KW z nadzieją przyjęły górnicze związki zawodowe. Wspominają, że choć Tarasowi nie zawsze było po drodze ze związkowcami, teraz dają mu jednak czystą kartę.

- Dawne nieporozumienia ze stroną społeczną odsuwamy na plan dalszy, liczymy na rozpoczęcie pozytywnych relacji ze związkami i na ekspansję w kierunku dochodowym, a nie oszczędzania na pracowniku, bo do tej pory to nie prowadziło do żadnego sukcesu - powiedział Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników w Polsce. Wyraził nadzieję, że dobre doświadczenia z Bogdanki Taras będzie w stanie przenieść na śląski grunt.

- Jeżeli po jednej stronie będziemy mieli twardego menedżera, a z drugiej - twarde związki zawodowe, to z tego może wyjść tylko coś dobrego. Ja bardzo lubię takich partnerów, którzy właśnie twardo grają, zamiast mydlić oczy, stawiają sprawę jasno i są zdolni do podejmowania odważnych decyzji - powiedział szef związku Sierpień 80 Bogusław Ziętek.

Nowo powołany prezes - Mirosław Taras od 16 stycznia 2008 r. do 27 września 2012 r. sprawował funkcję prezesa LW Bogdanka. Z tą kopalnią był jednak związany od 1980 r. Za jego kadencji, jako prezesa, Bogdanka zadebiutowała na giełdzie i uruchomiono nowe pole wydobywcze Stefanów. Bogdanka to najbardziej nowoczesna kopalnia węgla w Polsce i jedna z najlepiej prosperujących. W 2010 r. została sprywatyzowana - 46,7 proc. akcji kopalni Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało krajowym Otwartym Funduszom Emerytalnym.

Obecnie Taras jest prezesem Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Jest też kandydatem Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na lubelskiej liście PO znalazł się na ósmym miejscu.

Mirosław Taras urodził się w 1955 r. Studia magisterskie ukończył w 1980 r. na Wydziale Górniczym - specjalizacja projektowanie i budowa kopalń - w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W roku 1996 r. ukończył podyplomowe studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w zakresie zarządzania finansami przedsiębiorstw. Uczestniczył w wielu szkoleniach, kursach i warsztatach, ukończył kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych JSSP zakończony pozytywnie zdanym egzaminem.

Władysław Kulczycki - powołany na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. ekonomiki i finansów - dotychczas pracował jako dyrektor zarządzający BGK Był też doradcą prezydenta m. st. Warszawy, doradcą prezesa BOŚ SA, wiceprezesem zarządu INVEST-BANKU SA oraz BGŻ SA.
Michał Sobel - powołany na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. sprzedaży i marketingu - związany był przez wiele lat z Węglokoksem, w którym sprawował funkcję wiceprezesa, a następnie (do 2007 r.) prezesa zarządu.

Marek Uszko - powołany na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. produkcji - pracuje obecnie w Kompanii dokładnie na tym samym stanowisku. 

Urodził się w 1958 roku. Magister inżynier górnik, absolwent Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach i studiów podyplomowych z zakresu zarządzania w górnictwie, wyceny nieruchomości, zamówień publicznych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie. Z górnictwem związany jest od ukończenia studiów wyższych.

Pracował w kopalniach Knurów i Szczygłowice, pełnił funkcję członka zarządu Nadwiślańskiej Spółki Węglowej, prezesa Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych. Od 2008 roku jest wiceprezesem zarządu Kompanii Węglowej SA.

Piotr Rykala - powołany na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. pracy - również na kolejną kadencję.

Urodził się w 1954 roku. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i podyplomowe studia zarządzanie finansami na Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Od 1980 roku pracował na kolejnych stanowiskach w kopalni Borynia w Jastrzębiu, dziewięć lat był tam dyrektorem do spraw pracy. W latach 1999-2003 był wiceprezesem do spraw restrukturyzacji Rybnickiej Spółki Węglowej. Pełnił też funkcję wiceprezesa Kompanii Węglowej i przewodniczącego Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego w latach 2003-2006, ponownie na to stanowisko został wybrany 28 czerwca 2012 r. Przed objęciem stanowiska wiceprezesa KW dyrektor Biura Dialogu Społecznego w Kompanii Węglowej. Od 1996 roku jest mediatorem wpisanym na listę ministra polityki społecznej. Od 28 czerwca 2012 r. jest przewodniczącym-prezesem Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego.

Tomasz Jakubowski - powołany na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. restrukturyzacji i rozwoju - był prezesem i wiceprezesem Famuru SA. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera. Był też prezesem Fabryki Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos SA.

W latach 1991 - 2002 Tomasz Jakubowski był związany z firmami branży pozagórniczej gdzie pełnił funkcje: prezesa zarządu, członka zarządu, specjalisty ds. organizacji, specjalisty ds. marketingu i konsultanta zarządu.

 


Zdjęcia: archiwum portalu górniczego nettg.pl.



MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.