Górnictwo: Wspólnie zorganizowali wsparcie dla pracowników śląskich kopalń

1604475465 dostawa srodkow haldex 01

fot: Haldex

Środki od koncernu Saraya trafiły do magazynu Haldeksu w Knurowie stamtąd będą dystrybuowane wśród górników. Za tę cześć akcji będzie odpowiadać Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność

fot: Haldex

+4 Zobacz galerię

Galeria
(7 zdjęć)

We wtorek, 3 listopada, do magazynu spółki Haldex w Knurowie dotarły dwa tiry wypełnione środkami antybakteryjnymi. Na Śląsk zostały one skierowane przez japoński koncern Saraya, który w te sposób chciał pomóc górnikom w walce z pandemią. Akcje koordynuję Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność. Inicjatorem współpracy pomiędzy związkiem zawodowym a koncernem był bokser i członek Solidarności Damian Jonak.

W sumie do Polski skierowane zostały trzy tiry środków dezynfekcyjnych. Dwa na Śląsk, a jeden do Warszawy. W stolicy środki maja trafić do uczniów. Dla górników przygotowano 34 tys. mydeł antybakteryjnych i 130 tys. sztuk żeli antybakteryjnych, które są w sumie warte ponad 670 tys. zł.

- Firma Saraya, z którą znam się dość dobrze, zwróciła się do mnie, abym pomógł im w dotarciu do górników. Było to w okresie wakacyjnym, kiedy Śląsk i kopalnie były pod medialnym obstrzałem z racji rosnącej liczby przypadków zakażeń koronawirusem. Saraya chciała jakość włączyć się pomoc branży górniczej i zaproponowała darowiznę w postaci środków higienicznych. Wskazałem, że organizacją, która najlepiej nada się do koordynacji takich działań jest jest właśnie NZZS Solidarność i działający w jej strukturach Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki. Solidarność jest od zawsze blisko ludzi i zna ich potrzeby, więc taki wybór był naturalną sprawą, tym bardziej, że sam należę do związku – wyjaśnia Damian Jonak. Dodaje, że bardzo się ucieszył, że los górników i walka z pandemią nie jest obojętna światowemu koncernowi.

Kwestie logistyczne wziął na siebie Sekretariat, który zorganizował miejsce do zmagazynowania pozyskanych środków higienicznych oraz zadba o ich dystrybucje wśród górników.

- Cieszymy się, że po tych paru miesiącach to wszystko staje się faktem i że jesteśmy częścią tej akcji. Środki już do nas dotarły i zaczynamy informować spółki węglowe, że je posiadamy i że są one dostępne dla górników. W tym miejscu chce podziękować Damianowi, który był inicjatorem tego przedsięwzięcia. Słowa wdzięczności kieruje także do spółki Haldex, która udostępniła nam bezpłatnie magazyn – powiedział przewodniczący Jarosław Grzesik.

 Ładunek z dwóch tirów został rozładowany w knurowskim magazynie spółki należącej do Holdingu KW.

- W ten sposób jako spółka Skarbu Państwa uczestniczymy w walce z pandemią. Z zapytaniem o przestrzeń magazynową zwrócił się do nas przewodniczący Grzesik. Nie było najmniejszego problemu, aby zorganizować takie miejsce. Jeśli będzie potrzeba, to następnym razem także jesteśmy gotowi udostępnić magazyn w ramach walki z koronawirusem – powiedział prezes Haldeksu Bogdan Leśniowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.