Górnictwo: wkrótce ruszy stacja odmetanowania

fot: ARC

Metan, który ujmowany będzie z wyrobisk kopalni Rydułtowy-Anna trafiać będzie na razie do atmosfery - informuje Marek Wyrzykowski

fot: ARC

+3 Zobacz galerię

W Rydułtowach, w kopalni Rydułtowy-Anna trwają odbiory techniczne nowej stacji odmetanowania. Inwestycję oddała pod klucz tyska Carboautomatyka. Eksperci przewidują, że ujęcie mieszaniny powietrza i metanu będzie oscylować w granicach do 80 m sześc. na minutę.

- To ma olbrzymie znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa pracy w kopalni. Ujmowanie metanu z wyrobisk zmniejsza bowiem zagrożenie jego wybuchem. Gaz wydzielający się na etapie prowadzenia rozcinki, w procesie urabiania złoża, jak również przez otamowanie starych zrobów, jest rozrzedzany powietrzem wentylacyjnym a następnie przez szyby wydechowe odprowadzany do środowiska - wyjaśnia Marek Wyrzykowski, dyrektor Zakładu Realizacji Inwestycji w Carboautomatyce.

Przy prawidłowym zaprojektowaniu i wykonaniu systemu odmetanowania kopalni można tym sposobem ująć do 50 proc. metanu wydzielającego się z górotworu podczas jego eksploatacji.

Obecnie znane są i stosowane w górnictwie sposoby wykorzystania metanu do opalania kotłów energetycznych o sprawności 90 proc., opalania suszarń w zakładach przeróbczych, gdzie sprawność wynosi ok.93 proc., a także do produkcji energii elektrycznej o sprawności ok. 40 proc. w przypadku samej produkcji energii elektrycznej oraz 70 proc. w przypadku skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Metan, który ujmowany będzie z wyrobisk kopalni Rydułtowy-Anna trafiać będzie na razie do atmosfery. Kopalnia przymierza się do kolejnych inwestycji, które umożliwią jego wykorzystanie gospodarcze, m.in. do produkcji ciepła i energii elektrycznej w wysokowydajnych układach kogeneracyjnych.

Warto wiedzieć, że efektem ujęcia i gospodarczego wykorzystania metanu są: zmniejszenie emisji metanu do środowiska wraz z powietrzem wentylacyjnym z kopalni, zaoszczędzenie węgla do produkcji ciepła i energii elektrycznej, zmniejszenie emisji dwutlenku siarki oraz innych produktów spalania powstających przy spalaniu węgla kamiennego.

 

W galerii: Rydułtowy, stacja odmetanowania w kopalni Rydułtowy-Anna niebawem ruszy pełną parą.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.