Górnictwo: wkrótce drugi odwiert Kompanii na Lubelszczyźnie

1369744974 lubelskie2

fot: wikipedia

Koncesję na rozpoznanie złoża wydano na pięć lat. Obejmuje ona złoże położone w gminach: Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze w woj. lubelskim.

fot: wikipedia

W czerwcu w rejonie złoża węgla Pawłów w pow. chełmskim na Lubelszczyźnie rozpocznie się wykonywanie drugiego odwiertu badawczego, służącego rozpoznaniu pokładów tego surowca na potrzeby Kompanii Węglowej. Pierwszy, rozpoczęty wiosną odwiert ma już ok. 500 m.

Kompania Węglowa planuje budowę nowej kopalni węgla na Lubelszczyźnie. Starania o koncesję na eksploatację muszą poprzedzić prace rozpoznawcze, które rozpoczęły się w kwietniu. Wstępny plan zakłada, że kopalnia mogłaby ruszyć za ok. 11 lat, kosztem ponad 3,7 mld zł.

- Pierwszy z ośmiu odwiertów wykonywany jest w rejonie miejscowości Rejowiec Fabryczny; prace doszły już tam do głębokości ok. 500 metrów; pozostało jeszcze ok. 300 metrów. Dotychczas odwiert nie dotarł do węgla, który jest położony niżej - powiedział we wtorek, 28 maja, rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Wiercenie kolejnego otworu badawczego rozpocznie się w czerwcu. W sumie powstanie osiem odwiertów o głębokości od 820 do 965 metrów, o łącznej długości ponad 7 kilometrów. Wyniki wierceń dadzą podstawy opracowania dokładnego profilu geologicznego złoża.

- Zgodnie z harmonogramem wiercenie otworów powinno zakończyć się najdalej w czwartym kwartale przyszłego roku. Nie wykluczamy jednak przyspieszenia tych prac - dodał rzecznik.

Ich wyniki posłużą do stworzenia projektów budowy na tym terenie kopalni, jeżeli okaże się to opłacalne. Najpóźniej na przełomie lat 2014 i 2015 Kompania chce dysponować pełną dokumentacją geologiczną, która będzie podstawą do utworzenia projektów zagospodarowania złoża i ewentualnego wystąpienia o koncesję na eksploatację. W przyszłości uzupełnieniem projektu mogłaby być budowa w pobliżu elektrowni.

Koncesję na rozpoznanie złoża wydano na pięć lat. Obejmuje ona złoże położone w gminach: Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze w woj. lubelskim. Według wstępnych szacunków do zagospodarowania może tam być ok. 185 mln ton węgla. Powierzchnia rejonu Pawłów to 70 km kw.

Nowa kopalnia Kompanii Węglowej miałaby zatrudniać bezpośrednio ok. 2 tys. osób i produkować ok. 20 tys. ton węgla na dobę, czyli ok. 5 mln ton rocznie. Wśród zalet budowy kopalni na Lubelszczyźnie wymienia się m.in. łatwiejsze niż na Śląsku warunki geologiczne, korzystną budowę złoża, mniejszy stopień urbanizacji oraz rzadszą sieć dróg, a tym samym mniejsze narażenie na szkody na powierzchni. Ważna dla opłacalności przedsięwzięcia jest także możliwość zaprojektowania kopalni od podstaw

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.