Górnictwo: Wieczorek przejdzie do SRK, ale fedrunek potrwa

fot: Andrzej Bęben/ARC

3 marca rada nadzorcza KHW SA zdecydowała o przekazaniu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wydzielonej części kopalni Wieczorek

fot: Andrzej Bęben/ARC

Akt notarialny w sprawie przeniesienia kopalni Wieczorek do Spółki Restrukturyzacji Kopalń ma zostać podpisany 31 marca. Złoże należące do Wieczorka wciąż jednak będzie fedrowane, a urobek będzie wyjeżdżał na górę od strony kopalni Murcki-Staszic.

Kopalnię, która należy do Polskiej Grupy Górniczej, czeka w przyszłości likwidacja, bo kończy się węgiel. Wraz z końcem marca Wieczorek stanie się własnością Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Według wstępnych ustaleń SRK przejmie 46,6 km podziemnych chodników i wyrobisk, trzy szyby (Pułaski, Roździeński i Giszowiec) oraz 442 obiekty: budynki i budowle na powierzchni – rurociągi, torowiska, bocznice, pomosty, wiadukty, sieci ciepłownicze. Kilkanaście z budynków wpisanych jest do rejestru zabytków, lub objętych opieką konserwatora, w tym zwłaszcza budynek dyrekcji kopalni oraz część warsztatów.

Razem z kopalnią do SRK trafi niewielka część załogi, pozostali pracownicy są przenoszeni do innych zakładów PGG.

Jak poinformował Tomasz Głogowski, rzecznik PGG alokacje z KWK Wieczorek prowadzone są na bieżąco i zostaną zakończone 1 kwietnia tego roku.

- Stan zatrudnienia w kopalni wynosi 1502 osoby. Z tego do KWK Murcki-Staszic trafi 1255 osób, a do pozostałych kopalń PGG 118 osób. Do SRK trafi 129 osób, z tego z pakietu osłonowego skorzysta 85. Reszta będzie pracowała w SRK – wylicza Głogowski i zastrzega, że te liczby mogą jeszcze nieco się zmienić.

Przy okazji przekazywania Wieczorka łącznie do SRK ma zostać przekazanych razem ok. 300 pracowników (oprócz 129 osób z kopalni Wieczorka do SRK trafią również pracownicy z innych zakładów PGG).

Co ważne znaczna część pracowników przeniesiona z likwidowanego zakładu do kopalni Murcki-Staszic jeszcze przez jakiś, aż do wyczerpania złoża, będzie wydobywała węgiel z Wieczorka. Dzięki podziemnemu połączeniu urobek będzie wydobywany od strony kopalni Murcki-Staszic.

Obecne działania to drugi ostateczny etap likwidacji kopalni Wieczorek, której historia sięga niespełna 200 lat. Równo przed rokiem do SRK została przekazana część zakładu określana roboczą nazwą "Wieczorek 1". Wtedy do SRK trafiły m.in. szyby Poniatowski i Wschodni i blisko 600 pracowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.