Górnictwo: We wtorek spotyka się Zespół Trójstronny

fot: Maciej Dorosiński

Ostatni raz Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników zebrał się w styczniu ubiegłego roku

fot: Maciej Dorosiński

We wtorek, 2 lutego, o godz. 10 ma się rozpocząć posiedzenie Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Przedstawiciele strony związkowej mają nadzieję, że uda im się poznać szczegóły Polityki energetycznej Państwa, czyli długoterminowej strategii rządu dotyczącej sektora paliwowo-energetycznego.

Po raz ostatni Zespół spotkał się w styczniu minionego roku w Katowicach. Wtorkowe posiedzenie będzie odbywało się w formie wideokonferencji, a w obradach oprócz przedstawicieli strony związkowej i pracodawców jak reprezentant strony rządowe weźmie m.in. udział wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowychy i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń.

Jak podkreśla wiceprzewodniczący Zespołu ze strony społecznej i szef śląskiego OPZZ Wacław Czerkawski najważniejszymi tematami będą: aktualna sytuacja w górnictwie (przedstawiciele katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu mają przedstawić wstępne wyniki produkcyjne i finansowe górnictwa za ubiegły rok) oraz prace nad umową społeczną.

- To o tyle ciekawe, że nie wiemy, kiedy zespoły robocze – bo nie ma żadnego sygnału – będą mogły wznowić rozmowy, bo one są de facto zawieszone. Oprócz tego prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski zamierza poruszyć kwestię firm okołogórniczych i chcemy przyjąć stanowisko, żeby podkreślić, że górnictwo to nie tylko same kopalnie, ale i wszystkie firmy, które współpracują – argumentuje Czerkawski.

- Nie wiem jednak, czy się nie przebije inny temat, który nie jest przewidziany w programie. Chodzi o Politykę Energetyczną Polski, którą dzisiaj ma podobno rząd przyjąć. Dlatego zamiast wylewania żalów, oczekiwałbym od pana ministra informacji, co ta polityka będzie zawierała i jakie jest miejsce węgla w tej polityce, bo chyba to już wie. Dlatego na samym wstępie, będę wnioskował o rozszerzenie programu o taki punkt – dodaje związkowiec.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.