Górnictwo: W Warszawie spotkał się zespół ds. restrukturyzacji górnictwa

1597158466 zespol

fot: MAP/Twitter

Spotkanie trwało ponad cztery godziny

fot: MAP/Twitter

Ponad cztery godzin trwało zorganizowane we wtorek, 11 sierpnia, spotkanie rządowo-związkowego zespołu, który ma opracować plan ratunkowy dla górnictwa. Przełomu nie było, kolejne spotkanie odbędzie się za tydzień w Katowicach.

Pierwsze posiedzenie głównego zespołu, który ma opracować plan ratunkowy dla Polskiej Grupy Górniczej oraz sektora górnictwa węgla kamiennego odbyło się w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog". Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele zarządu i strony społecznej PGG, a stronę rządową reprezentowali wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu Michał Kurtyka oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

Spotkanie, które rozpoczęło się po godz. 11 i skończyło przed godz. 16, nie przyniosło żadnych konkretnych ustaleń.

- Nie zostały podjęte żadne ustalenia. Na początku została przedstawiona diagnoza i sytuacja w jakiej znajduje się sektor węglowy oraz uwarunkowania związane z polityką Unii Europejskiej. Padły pewne liczby, ale nie chcę ich teraz ani przytaczać ani komentować. Potem była twarda i trudna wymiana zdań – powiedział po zakończeniu rozmów Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności.

W podobnym tonie wypowiadał się wicepremier Jacek Sasin, który przewodniczył obradom zespołu.

- Rozmowy dotyczące górnictwa będą kontynuowane. Rozmowialiśmy przede wszystkim o tym, jak ten sektor ma dalej funkcjonować i o tym, jak uratować spółki energetyczne w najbliższej perspektywie - mówił wicepremier Sasin. Na pytania dziennikarzy, czy rozmowy dotyczyły również kwestii likwidacji kopalń, odpowiedział, że rozmowy nie dotyczyły tego typu działań. Zastrzegł jednak, że likiwdacja kopalń kiedyś nastąpi.

- Rozmawialiśmy o przyszłości energetyki węglowej i górnictwa w dłuższej perspektywie czasu w relacji z polityką przede wszystkim klimatyczną Unii Europejskiej oraz polityką energetyczną Polski, którą przygotowuje Ministerstwo Klimatu - dodał wicepremier.

Kolejne spotkanie zespołu plenarnego ma się odbyć za tydzień, we wtorek 18 sierpnia, w Katowicach. Strony ustaliły, że w jego obradach wezmą również udział przedstawiciele sektora energetycznego – zarówno zarządów spółek jak i strony społecznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W środę maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,97 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W środę litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,97 zł, benzyny 98 - 6,68 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z wtorkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są niższe, natomiast cena diesla się nie zmieniła.

Wyniki IV edycji konkursu „Ekowydarzenia” organizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach

Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Ekowydarzenia”. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania dla 22 organizacji na realizację przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i ekologicznym. Łączna kwota wsparcia wynosi 208 770,22 zł.

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.