Górnictwo: w trakcie targów KATOWICE 2019 nie zabraknie konferencji poświęconych problemom przemysłu wydobywczego

fot: Jarosław Galusek/ARC

Tradycyjnie już Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa podczas górniczych targów organizuje konferencje poświęcone problemom firm wydobywających węgiel i pracujących dla tego sektora

fot: Jarosław Galusek/ARC

Tegorocznym Międzynarodowym Targom Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2019 towarzyszyć będą liczne konferencje i spotkania. Już pierwszego dnia imprezy, 10 września, organizatorzy zapraszają na Międzynarodową Konferencję Górniczą.

W trakcie ponadtrzygodzinnej debaty, która rozpocznie się o godz. 11.30, jej uczestnicy dyskutować będą o procesie „sprawiedliwej transformacji energetycznej” w Unii Europejskiej oraz możliwościach wykorzystania polskiego węgla do stabilizacji podaży energii i rozwoju nowoczesnych technologii. Organizatorami są Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Polska Technika Górnicza. Tego samego dnia o godz. 14.15 Inicjatywa MinGenTec zaprezentuje alternatywne ścieżki dalszego rozwoju firm działających w obszarze węgla brunatnego. Trzy kwadranse później w tej samej sali audytoryjnej odbędą się panele dyskusyjne, na które zaprasza Akademia Górniczo-Hutnicza. Będą dotyczyć polityki surowcowej Polski, strategii biznesowych polskich i zagranicznych kompanii górniczych, a także wsparcia przedsiębiorstw surowcowych na rynkach eksportowych.

11 września już o godz. 10.00 rozpocznie się debata na temat Smart Factory. Uczestnicy spotkania postarają się odpowiedzieć m.in. na pytania: jakie są podstawowe cechy inteligentnej fabryki i w jaki sposób inteligentne systemy IT pozwalają prowadzić produkcję przy niskim obciążeniu środowiska. Organizatorami debaty są PTG i Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, podobnie zresztą jak kolejnej: „Elektromobilność – strategia przyszłości”, która rozpocznie się o godz. 12.00. Będzie okazją do dyskusji nad tym, czy transport elektryczny ma potencjał, aby stać się atrakcyjną ekonomicznie oraz przyjazną dla środowiska alternatywą dla pojazdów napędzanych tradycyjnie.

12 września o godz. 10.00 rozpocznie się IV Konferencja Metan Energia-Ekologia-Bezpieczeństwo.

Z dużym zainteresowaniem oczekiwana jest również debata opatrzona tytułem „Obierz kurs na Jakość EkoSpalanie&EkoTechnologie”. Władze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentują możliwości pozyskania dofinansowania na likwidację niskiej emisji, a Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla pokaże niskoemisyjne paliwa węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego.

W drugiej części eksperci z Politechniki Śląskiej mówić będą o instalacjach współspalania paliw alternatywnych zintegrowanych z kotłem przemysłowym lub ciepłowniczym wraz z systemem oczyszczania spalin i odzyskiem ciepła.

To wszystko dziać się będzie w godzinach od 12.00 do 14.00 w sali audytoryjnej.

Targom towarzyszy ponadto konkurs dla Wystawców „Innowacyjny produkt & Technologie KATOWICE 2019”. Jego celem jest wspieranie i promowanie innowacyjnych technologii w dziedzinie maszyn i urządzeń. Ostatniego dnia Targów, 13 września, ich organizatorzy zapraszają na godz. 15.30, na losowanie nagród w ramach Loterii Katowice 2019. Na zwycięzcę czeka nagroda główna w postaci samochodu osobowego marki Kia Picanto.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.