Górnictwo: w Tarnowskich Górach szykują się do otwarcia sztolni i kopalni

fot: Maciej Dorosiński

9 lipca przekonamy się czy na listę UNESCO trafi tarnogórska kopalnia

fot: Maciej Dorosiński

W ostatni weekend swoje podwoje dla fanów turystki industrialnej otworzył Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach. Czekano na to, aż 80 dni. 

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządzające obiektem oraz wpisaną na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Zabytkową Kopalnią Srebra z racji wydarzeń ostatnich tygodni musiało wprowadzić tzw. "peronówkę", czyli symboliczną opłatę za wejście. Jest to forma cegiełki, któa ma pomóc stowarzyszeniu złapać drugi oddech. 

W ramach "peronówki"m która wynosi 6 zł / os. skorzystać można z bezpłatnej przejażdżki małą kolejką skansenową. Niewielki pociąg składający się z 5 wagoników jest w stanie przewieźć ponad 20 osób na raz. Z uwagi jednak na obecną sytuację jednorazowo będzie mogło przejechać naszą ciuchcią znacznie mniej pasażerów.

W ramach "peronówki"można także zwiedzić skansen z przewodnikiem lub wybrać samodzielną wycieczkę z audio i fotoprzewodnikiem. Wystarczy do tego własny smartfon lub tablet. Aby skorzystać z tej formy zwiedzania należy zeskanować telefonem lub tabletem kod qr i uruchomić w prosty sposób zwiedzanie na platformie #googlePOLY. Zalecane jest zabranie słuchawek, aby w czasie zwiedzenia z tabletem nie przeszkadzać innym. 

SMZT wprowadziło specjalne środki bezpieczeństwa dla przebywających na terenie skansenu turystów oraz mieszkańców Tarnowskich Gór. W ubikacjach znajdują się ręczniki papierowe oraz środki dezynfekujące. Obsługa będzie także odpowiednio zabezpieczona. Po każdym przejeździe kolejką wagoniki będą dezynfekowane odpowiednim płynem. Teren jest rozległy i wszyscy na pewno się pomieścimy, ale mimo wszystko SMZT zaleca wzięcie ze sobą maseczek i zachowanie odpowiednich odległości.

Po otrzymaniu odpowiednich zaleceń sanepidu, zarząd Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej planuje otwarcie Zabytkowej Kopalni Srebra, czyli budynek nadszybia, gdzie znajduje się centrum obsługi turysty, ekspozycja historyczna, galeria pod kopułą, gastronomia oraz unikatowa podziemna trasa turystyczna. W najbliższym czasie zostanie także otwarty drugi obiekt z Listy światowego dziedzictwa UNESCO, a będący w zarządzie Stowarzyszenia, czyli Sztolnia Czarnego Pstrąga w parku Repeckim.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.