Górnictwo: w Sejmie o deputacie dla emerytów

1465495785 czekrawsejm

fot: sejm.gov.pl

Projekt przedstawił w imieniu komitetu ustawy Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski

fot: sejm.gov.pl

O godz. 20, w czwartek (9 czerwca) w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego ustawy dotyczącego deputatów węglowych. Projekt przedstawił w imieniu komitetu ustawy Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Formalnie obywatelski projekt dotyczy nowelizacji ustawy z 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Projekt ustawy, która ma zagwarantować darmowy deputat węglowy z budżetu państwa dla wszystkich emerytów górniczych, poparło 125 tys. obywateli.

- Deputat już w Polsce przedwojennej był traktowany jako element uposażenia emeryta. Niestety w ostatnich latach każda spółka uregulowała wypłacanie deputatu indywidualnie - stwierdził w Sejmie Czerkawski uzasadniając konieczność uregulowania kwestii deputatu tak, aby wszyscy emeryci traktowani byli tak samo.

- Górnictwo jest dziś w trudnej sytuacji, ale płaci wszystkie publiczno-prawne daniny. Nie ma czegoś takiego jak dopłacanie do górnictwa - podkreślił.

Związkowiec przypomniał też o sytuacji sektora górniczego i zaapelował do wszystkich partii przypominając, jak ważny dla naszej gospodarki jest węgiel.

- Szanujmy ten nasz węgiel, na który mówiło się "czarne złoto", a teraz próbuje się go dyskredytować. Węgiel to przecież bezpieczeństwo energetyczne. W 85 proc. energia jest produkowana z węgla i przez lata się to nie zmieni - zaznaczył.

Czerkawski wskazał też, że proponowany obywatelski projekt ustawy podziała nie tylko na rzecz emerytów, ale też samych spółek wydobywczych.

- Spółki węglowe wypłacają, zawieszają i oddają deputat. W niektórych przypadkach wypłaca go ZUS, w innych jest wypłacany tradycyjnie. Proponowana zmiana ustawy pozwoli to uregulować i odciąży spółki górnicze obniżając koszt wydobycia węgla - wyjaśnił.

Tuż przed godz. 21 zakończyły się przemówienia przedstawicieli klubów parlamentarnych, którzy prezentowali stanowiska na temat omawianego projektu. Wszystkie kluby opowiedziały się za skierowaniem go do dalszych prac w sejmowej komisji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.