Górnictwo: w oczekiwaniu na decyzje

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Po szczycie węglowym, który z inicjatywy premiera został zorganizowany 6 maja w Katowicach, pracę rozpoczęły zespoły problemowe, mające wypracować rozwiązania ratunkowe dla branży

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Polskie kopalnie toną. I to nie od dzisiaj. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że przez ostatnie miesiące wychodzono z założenia, że niczym na Titanicu orkiestra powinna grać do końca. Na szczęście to już przeszłość. Na pomoc górnictwu - to prawda, że po ostrym ultimatum związków zawodowych - ruszył polski rząd.

Po szczycie węglowym, który z inicjatywy premiera został zorganizowany 6 maja w Katowicach, pracę rozpoczęły zespoły problemowe, mające wypracować rozwiązania ratunkowe dla branży. We wtorek obradował zespół międzyresortowy, powołany zarządzeniem prezesa Rady Ministrów, w którego skład weszli m.in. przedstawiciele ministerstw: gospodarki, skarbu, rozwoju regionalnego, środowiska oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W spotkaniu brał udział również prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras. Na piątek zaplanowano rozmowy premiera i strony społecznej. Wśród rozwiązań, które oba gremia mają przygotować, jest m.in. koncepcja powołania państwowych składów węgla oraz analiza możliwości zahamowania napływu do Polski węgla z importu. 9 maja premier Donald Tusk poinformował również, że rozważane jest przesunięcie zobowiązań KW wobec ZUS, a projekt stosownej ustawy jest już gotowy.

- Najważniejszą sprawą jest znalezienie formuły wspomożenia finansowego i oddłużeniowego Kompanii Węglowej. Ze strony Ministerstwa Gospodarki udzielona zostanie wszelka pomoc, która może zostać wykorzystana do poprawy sytuacji Kompanii - zadeklarował podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, prof. Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa w MG.

- Problem tkwi nie w diagnozie, ale w mocy sprawczej i działaniu - skomentował sytuację branży na tym samym spotkaniu Oktawian Zając z Boston Consulting Group.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Tatrach wyraźne ożywienie ruchu turystycznego

Obłożenie obiektów noclegowych pod Tatrami na koniec lipca wynosiło średnio ok. 75 proc., a w części hoteli sięgało 100 proc. - powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Jak ocenił, po spokojnym początku wakacji wyraźne ożywienie nastąpiło od połowy lipca.

Posłuchać muzyki 320 metrów pod ziemią? Będzie można już jesienią

Kolejna edycja koncertu „Muzyka na Poziomie” odbędzie się jesienią w kopalni Guido w Zabrzu.

Jacek Korski: Wysyłamy ludzi na odprawy i górnicze urlopy, a potem płaczemy, że pracowników brakuje

Raptem tydzień byłem na urlopie, a tu sezon ogórkowy niemal się zaczął. Nie w polityce, bo tam się trochę dzieje. Najbardziej bawi mnie zmiana poglądów i ocen na temat ludzi, którzy jeszcze wczoraj byli politycznymi sojusznikami. Nie emocjonuje mnie to, bo złudzenia na temat polityków w naszym kraju straciłem już dawno.

Największy przywóz gazu do Polski z Danii i USA

Import gazu ziemnego do Polski wzrósł o 23 proc. rdr w 2025 r. a najwięcej tego paliwa sprowadzono z Danii i Stanów Zjednoczonych - poinformowało Ministerstwo Energii. Dostawy LNG stanowiły ponad 40 proc. importu.