Górnictwo: W niedalekiej perspektywie ruch Szczygłowice będzie oddawał część wyprodukowanej energii do sieci

fot: Kajetan Berezowski

Nowoczesna rozdzielnia, która będzie dystrybuować energię z wszystkich zabudowanych agregatów prądotwórczych, zostanie oddana do użytku w pierwszym kwartale 2021 r.

fot: Kajetan Berezowski

Jeszcze 25 lat temu zagrożenie metanowe w szczygłowickim zakładzie górniczym praktycznie nie istniało. Wiadomo jednak nie od dziś, że czym lepszy jakościowo surowiec i niżej położone złoża, tym więcej metanu pojawia się w procesie jego eksploatacji. Należy go zatem skutecznie ujmować i jak najlepiej zagospodarowywać.

Pod tym względem kopalnia Knurów-Szczygłowice należy do ścisłej czołówki w polskim górnictwie węglowym. W ruchu Szczygłowice trwa właśnie realizacja projektu zagospodarowania metanu, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracującej na dole kopalni załogi, a dodatkowo produkcja energii elektrycznej oraz ograniczenie do minimum oddawania tego gazu do atmosfery.

– Jedna ze stacji już działa. Dwa generatory pracują od około 10 lat. Produkcja energii elektrycznej wynosi obecnie ok. 3 MW na godzinę. Jest ona wprowadzana do kopalnianej sieci średniego napięcia – tłumaczy Sebastian Ostrowski, główny elektryk urządzeń elektrycznych.

Niezależność energetyczna
W ruchu Szczygłowice średnie zużycie energii elektrycznej w dni robocze przekracza 18 MW na godzinę.

– Projekt zakłada uruchomienie kolejnych czterech silników o mocy 4 MW każdy. W sumie już z zainstalowanymi wyprodukują ok. 20 MW energii elektrycznej – dodaje Ostrowski.

Budowana właśnie stacja odmetanowania nr 2 jest praktycznie na ukończeniu. Nowoczesna rozdzielnia, która będzie dystrybuować energię z wszystkich zabudowanych agregatów prądotwórczych, zostanie oddana do użytku w pierwszym kwartale 2021 r.

We wstępnym etapie, który zakończy się w 2022 r., zostaną oddane do użytku dwa agregaty o mocy 4 MW każdy. Kolejne dwa, o tej samej mocy, będą uruchomione w 2023 r. Cała inwestycja zapewni kopalni niezależność energetyczną. Mało tego. Ruch Szczygłowice uzyska nawet zdolność do oddawania wyprodukowanej energii do sieci energetycznej. Tak będzie zwłaszcza w weekendy, gdy zapotrzebowanie na energię jest znacząco mniejsze. Stacje odmetanowania połączone są estakadą, po której poprowadzony jest rurociąg gazowy wraz z instalacją średniego napięcia do dystrybucji produkowanej z agregatów prądotwórczych energii elektrycznej. Infrastruktura ta pozwala na pełną dowolność przesyłania gazu oraz energii pomiędzy stacjami odmetanowania i agregatami prądotwórczymi.

– W kopalni Knurów-Szczygłowice wdrożony zostanie również projekt odzysku ciepła z silników gazowych powiązany z budową agregatów prądotwórczych. Ciepło z silników wykorzystane zostanie do ogrzewania infrastruktury kopalnianej, a w szczególności do uruchamiania na powierzchni centralnej klimatyzacji służącej do schłodzenia dołowych rejonów zagrożonych przekroczeniami temperatury powyżej 28 st. C. Oszczędności będą więc spore – zwraca uwagę Sebastian Ostrowski.

Podziemna infrastruktura do ujmowania metanu ze zrobów węgla w postaci rurociągów, wraz z innowacyjnym układem stabilizacji gazu, zlokalizowana w wyrobisku na poziomie 850 m, jest ciągle rozbudowywana i doskonalona. Dodajmy, że ruchy Knurów i Szczygłowice połączone są już za pomocą rurociągów gazowych, dzięki czemu możliwe jest przesyłanie ujętego gazu z podziemnych wyrobisk ruchu Szczygłowice na sąsiedni ruch Knurów, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Moc układu kogeneracyjnego
Ciekawostką niech będzie fakt, że ruch Knurów, po uruchomieniu w br. agregatów prądotwórczych, posiada zdolność wyprodukowania energii elektrycznej, która w dni robocze zaspokaja w około 70 proc. popyt zakładu na energię elektryczną. W weekendy zaś niemal całkowicie. W drugim kwartale br. oddano tam do użytku układ kogeneracyjny o mocy 12 MW energii elektrycznej. Metan wykorzystany jest do zasilania silników gazowych, napędzania agregatów prądotwórczych, a ciepło wydzielane z zainstalowanych silników w przyszłości posłuży do produkcji chłodu w planowanej do uruchomienia centralnej stacji klimatyzacyjnej.

W ub.r. w ruchu Knurów ujęto ok. 5 260 000 m sześc. metanu, zaś w ruchu Szczygłowice ok. 19 300 000 m sześc. tego gazu. W obydwu ruchach już teraz eksploatowane są ściany poniżej poziomu 850 m. Schodzenie z wydobyciem coraz to niżej będzie skutkowało rosnącą ilością wydzielającego się metanu i koniecznością jego ujmowania i zagospodarowywania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny do soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala