Górnictwo: W KGHM wracają tradycyjne obchody Barbórki

1634894554 czako kghm

fot: KGHM

Tradycyjna akademia barbórkowa w KGHM odbędzie się 3 grudnia

fot: KGHM

KGHM, po rocznej przerwie w organizacji imprez barbórkowych spowodowanej pandemią, wraca do tradycyjnych form obchodów Dnia Górnika. Jak informują służby prasowe spólki, KGHM już 7 listopada rozpoczyna uroczystości 35. Biegiem Barbórkowym o Lampkę Górniczą w Lubinie. Z kolei 3 grudnia zaplanowano Akademię Centralną, Pochód Lisa Majora oraz karczmę centralną i comber babski.

- Górnicze tradycje są bardzo ważne dla całej społeczności Zagłębia Miedziowego. Pandemia zatrzymała na wiele miesięcy uroczystości, ale nie zatrzymała ani na moment naszej firmy. Działamy i chronimy naszych pracowników i ich rodziny. W roku 60-lecia KGHM będziemy wspólnie świętować osiągnięcia firmy, których było naprawdę sporo. Zwiększamy produkcję, planujemy odważne inwestycje i dzielimy się sukcesami z załogą – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński. 

Tradycyjna akademia barbórkowa odbędzie się 3 grudnia w Centrum Kultury Muza w Lubinie. Podczas uroczystości wyróżnieni pracownicy miedziowego giganta otrzymają odznaczenia państwowe, szpady górnicze i wyróżnienia jubileuszowe, w tym medale „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź SA”.

Również 3 grudnia KGHM zaprasza mieszkańców Lubina i całego Zagłębia Miedziowego na Pochód Lisa Majora z ceremonią skoku przez skórę. Trasa zostanie poprowadzona z Centrum Kultury Muza, przez ulice Armii Krajowej, Niepodległości, Mieszka I do Rynku. Tam zaplanowano główne widowisko. Pochód to tradycja górnicza, podczas której wybrany górnik otrzymuje funkcję mistrza ceremonii i m.in. wręcza szpady młodym adeptom tego zawodu.

W tym roku centralna barbórkowa karczma odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej RCS, a comber babski w budynku cechowni w Zakładach Górniczych Lubin.

Każdy z oddziałów górniczych zorganizuje także uroczystości zakładowe dla pracowników.

Uroczystości barbórkowe będą kontynuowane 4 grudnia. W sobotę rano zaplanowano tradycyjne pobudki górnicze, o godz. 9:00 odbędzie się msza św. w intencji górników w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie. W dniu św. Barbary delegacje złożą też kwiaty przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie.

Udział w uroczystościach barbórkowych (akademii, karczmach, combrach i biesiadach) organizowanych przez KGHM będzie możliwy wyłącznie dla zaszczepionych pracowników i gości. Firma podjęła decyzję o ograniczeniach ze względu na bezpieczeństwo załogi i świętujących w sytuacji pandemicznej. Wytyczne są oparte na rekomendacjach rządowych i medycznych (WHO).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.