Górnictwo: w JSW pracują nad jakością węgla

fot: Kajetan Berezowski

Rozbudowa i modernizacja Zakładu Mechanicznej Przeróbki Węgla w kopalni Budryk ma zakończyć się w I kwartale 2019 r.

fot: Kajetan Berezowski

W Grupie JSW realizowany jest Program Jakość, który obejmuje bardzo szeroki zakres działań organizacyjnych i techniczno-technologicznych w całej. Jego głównym celem jest monitorowanie parametrów jakościowych węgla, kontroli ich poziomu oraz zanieczyszczenia urobku - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. 

Działanie to wpisuje się wprost w projektowaną w JSW Innowacje ideę budowy tzw. Inteligentnej Kopalni przyszłości, na którą składa się szereg rozwiązań technicznych o charakterze innowacyjnym mających prowadzić do wzrostu efektywność wydobycia, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi pracujących pod ziemią i minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.

W ramach Programu analizie poddawane są zagadnienia dotyczące między innymi możliwości optymalizacji wykorzystania bazy zasobowej kopalń JSW, dysponujących szerokim wachlarzem dobrej jakości węgli gazowo- i ortokoksowych.

Dzięki planowanej modernizacji baterii koksowniczych, polegającej na zabudowie i uruchomieniu ubijanego systemu obsadzania baterii koksowniczych nr 3 i 4 w koksowni Przyjaźń możliwe będzie zwiększenie udziału węgli typu 34, co przełoży się na optymalizację kosztu mieszanki koksowniczej.

- Wierzę, że prowadzona w całym ciągu produkcyjnym kontrola parametrów jakościowych węgla uzupełniona wynikami profilowań geologicznych i modelowania złoża stanowi szansę zrozumienia genezy występujących w złożu zaburzeń oraz może w przyszłości stanowić fundament budowy zupełnie nowego podejścia do planowania i rozliczania produkcji górniczej – uważa Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. strategii i rozwoju.

Niezwykle istotnym elementem Programu Jakość są zakłady mechanicznej przeróbki węgla, w których realizowane są wszystkie operacje technologiczne związane ze wzbogacaniem węgla wydobytego z dołu kopalni oraz jego przygotowaniem do procesów związanych z dalszym przetwórstwem. Obecnie prowadzony jest szereg działań modernizacyjnych oraz odtworzeniowych parku maszyn i urządzeń, związanych ze zwiększeniem potencjału wzbogacania, ponieważ maksymalizacja uzysku węgla koksowego o wymaganych przez klientów parametrach czystości technicznej służy interesom wszystkim zainteresowanych stron.

- Mówiąc o zakładzie przeróbczym musimy pamiętać o tym, że musimy dbać o to, aby urobek z dołu kopalni był jak najmniej zanieczyszczony skałą płonna. Chciałbym, aby już niebawem nasze działania w obszarze przeróbczo-wydobywczym zdominowała praktykowana na świecie metoda walki z zanieczyszczeniem w myśl zasady „rozpoznaj, zaprojektuj, wybieraj” – dodaje Artur Dyczko.

Niezwykle istotnym elementem Programu Jakość jest realizowana aktualnie z dużym rozmachem modernizacja Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego, które po modernizacji będzie najnowocześniejszą jednostką tego typu w Europie. Pozwoli to na zwiększenie ilości wykonywanych badań parametrów rozliczeniowych paliw stałych oraz wskaźników jakości koksu CRI/CSR. W nowym ciągu laboratoryjnym funkcjonować będzie Zespół Pracowni Paliw Stałych, gdzie wprowadzone zostaną najnowsze rozwiązania techniki, co z kolei przyczyni się do zwiększenia możliwości badawczych CLP-B w zakresie badania węgla kamiennego i koksu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.