Górnictwo: w internecie o innowacyjnym węglu

fot: Maciej Dorosiński

O Forum Innowacyjnego Węgla opowiadali dyrektor katowickiego Oddziału ARP Henryk Paszcza, zastępca dyrektora ds. badań i rozwoju IChPW prof. Jarosław Zuwała oraz dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek

fot: Maciej Dorosiński

Forum Innowacyjnego Węgla – tak nazywa się nowy portal internetowy, który w poniedziałek (14 listopada) został zaprezentowany w katowickim Oddziale Agencji Rozwoju Przemysłu. Jest to platforma informacyjna, która została stworzona na potrzeby rozwoju i promocji czystych technologii węglowych. Pracę nad portalem trwały przez rok i powstał on w wyniku zaangażowaniu katowickiego Odziału ARP, Głównego Instytutu Górnictwa oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Motywem przewodnim platformy jest hasło: „Węgiel przyjazny środowisku”.

 Założenia oraz cele jakie ma realizować nowa platforma przedstawili dyrektor katowickiego Oddziału ARP Henryk Paszcza, dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek, zastępca dyrektora ds. badań i rozwoju IChPW prof. Jarosław Zuwała oraz kierownik projektu Monika Porzerzyńska-Antonik z katowickiej ARP.

 - Ten portal jest innowacyjną witryną służącą do promocji i komunikacji z przedsiębiorcami, jak i nowoczesnym narzędziem internetowym. Został on stworzony na potrzeby rynku, aby w jednym miejscu zebrać wszystkie te rzeczy, które są związane z nowymi technologiami i czystym węglem – wyjaśniał Henryk Paszcza, który przy okazji pogratulował naszemu portalowi nowego wyglądu. 

 Szef katowickiego Oddziały ARP podkreślił, że Forum ma być pewnym uzupełnieniem dla już funkcjonujących rozwiązań, czyli dla portali Polski Rynek Węgla i Platformy Transferu Technologii.

 - Dotychczasowe postrzeganie węgla jako paliwa służącego do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła jest już niewystarczające bowiem możliwości jego zastosowania są szersze. W związku z tym chcieliśmy z naszymi partnerami, czyli GIG i IChPW przedstawić nową ofertę, nowy portal na którym byłyby zgromadzone wszystkie informacje dotyczące czystych technologii węglowych.

 - To postrzeganie węgla jako nośnika służącego do wytwarzania innych cennych produktów, nie tylko energii elektrycznej i ciepła, jest szczególnie ważne w chwili obecnej. Mam nadzieję, że to forum przyczyni się do popularyzacji wiedzy w tym temacie. Dziękujemy za tę inicjatywę i za to, że mogliśmy się w nią włączyć – stwierdził prof. Jarosław Zuwała z IChPW.

 O tym do kogo adresowany jest portal mówił natomiast szef GIG prof. Stanisław Prusek.

 - Jest to bardzo ciekawa i cenna idea, bo w jednym miejscu będzie zgromadzona baza wiedzy dotycząca tych wszystkich zagadnień. W założeniu ten portal jest kierowany zarówno do przeciętnego użytkownika, który może podyskutować i dowiedzieć się czegoś więcej na temat tzw. innowacyjnego węgla ale też do ekspertów i ludzi, którzy są być może zainteresowani zainwestowaniem w technologie, które teraz są na etapie badań czy wczesnego rozwoju. Bardzo się cieszę, że udało się nam doprowadzić ten portal do tej postaci. Będzie to „żywe” miejsce w internecie, bo inaczej być nie może. Wiedza się zmienia, poszerza i będziemy stale czuwać nad tym żeby użytkownicy mieli dostęp do aktualnych informacji – zapewniał prof. Prusek.

Funkcjonalność portalu zaprezentowała kierownik projektu Monika Porzerzyńska-Antonik z katowickiego Oddziału ARP, która po kolei przechodziła przez wszystkiego zakładki na stronie i szczegółowo omawiała ich zawartość. Portal FIW jest w zasadzie podzielony na cztery sekcje: Forum Innowacyjnego Węgla, Czyste Technologię Węglowe, Źródła Finansowania i Baza Zasobów. Dostęp do nich jest możliwy ze strony głównej portalu.

W czasie inauguracji portalu przedstawiono także w realizacji jakich celów ma on pomóc. Wymieniono tu: kompleksowe wsparcie dla procesów przemysłowego wdrożenia czystych technologii węglowych orz ich popularyzacji, szansę na szersze wypromowanie węgla jako czystego paliwa w świetle negatywnej kampanii prowadzonej wobec tego paliwa. Portal ma być także szeroko rozumianą synergią zasobów zgromadzonych na Platformie Transferu Technologii i zasobów Forum Innowacyjnego Węgla. Ma też wspierać działania na rzecz innowacyjnych instrumentów technologicznych w takich obszarach jak: zagospodarowanie węgla, ochrona środowiska i poprawa bezpieczeństwa energetycznego.

FIW ma być też funkcjonalnym narzędziem pozwalającym na efektywne i szybkie zdobycie wiedzy o czystych technologiach węglowych, a także służyć jako wsparcie organizacyjno-informacyjne oraz promocyjne polskiego przemysłu.

 Portal można obejrzeć pod adresem: www.fiw.arp.pl

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.