Górnictwo: w czwartek spotykają się przedstawiciele związków zawodowych z PGG

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Rozmowy rozpoczną się o godz. 13.00 w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Najbliższa przyszłość największej polskiej spółki węglowej wciąż jest wielką niewiadomą. Więcej ma się wyjaśnić, kiedy związki zawodowe z Polskiej Grupy Górniczej przedstawią swoje stanowisko dotyczące programu antykryzysowego. Dziś (7 maja) w katowickiej siedzibie spółki o godz. 9 rozpocznie się spotkanie związkowców w tej sprawie.

Program przedstawiony przez zarząd spółki zakłada obcięcie czasu pracy i wynagrodzeń o 20 proc. Jak argumentują przedstawiciele PGG, wtedy spółka mogłaby skorzystać z rządowej tarczy antykryzysowej, uniknąć straty, która po kolejnych trzech miesiącach sięgnie 700 mln zł i mieć szansę na ratunek.

Związkowcy liczyli jednak, że uda im się wynegocjować gwarancje stabilnego funkcjonowania kopalń PGG w dłuższym okresie. Taki postulat zawarli w ubiegłotygodniowym stanowisku, w którym zastrzegli, że zgodzą się na cięcia płac i obniżenie wymiaru płacy pod warunkiem, że przedstawiony zostanie długoterminowy program restrukturyzacji spółki. Związkowcy zaznaczyli, że oczekują, iż rządowe plany dotyczące przyszłości PGG zostaną im przedstawione do poniedziałku, 4 maja, czyli jeszcze przed wyborami prezydenckimi.

Zarząd spółki takiego programu nie przedstawił argumentując, że nie da się przewidzieć, jakie będzie zapotrzebowanie na energię elektryczną i węgiel w dłuższej perspektywie. Początkowo związkowcy mieli przedstawić nowe stanowisko we wtorek, ale ostatecznie uznali, że potrzebują więcej czasu do namysłu. Wszystko wskazuje na to, że strona społeczna przedstawi je po spotkaniu, które ma się rozpocząć w czwartek o godz. 9 w katowickiej siedzibie PGG. Być może później odbędzie się spotkanie strony społecznej z zarządem PGG.

Związkowcy liczą też, że Ministerstwo Aktywów Państwowych odniesie się do pojawiających się coraz częściej doniesień medialnych dotyczących konsolidacji branży poprzez utworzenie nowej spółki Polski Węgiel. W ten sposób słabsze spółki, które są bardzo złej sytuacji finansowej, tj. PGG i Tauron Wydobycie miałyby zostać połączone przez połączonie ze stosunkowo nieźle radzącymi sobie JSW i Węglokoksem Kraj.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.