Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.46 PLN (+0.32%)

KGHM Polska Miedź S.A.

267.90 PLN (+1.09%)

ORLEN S.A.

134.34 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.27 PLN (+2.65%)

Enea S.A.

24.60 PLN (+2.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

34.05 PLN (-1.30%)

Złoto

4 741.95 USD (+0.84%)

Srebro

75.21 USD (-0.42%)

Ropa naftowa

99.21 USD (-4.24%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.42%)

Miedź

5.65 USD (-0.07%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.46 PLN (+0.32%)

KGHM Polska Miedź S.A.

267.90 PLN (+1.09%)

ORLEN S.A.

134.34 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.27 PLN (+2.65%)

Enea S.A.

24.60 PLN (+2.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

34.05 PLN (-1.30%)

Złoto

4 741.95 USD (+0.84%)

Srebro

75.21 USD (-0.42%)

Ropa naftowa

99.21 USD (-4.24%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.42%)

Miedź

5.65 USD (-0.07%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Górnictwo: w Budryku powstanie pilotażowa instalacja

20180419www nosrp 156

fot: ARC/JSW

Uroczyste podpisanie umowy o powołaniu konsorcjum odbyło się podczas jubileuszowej gali z okazji XXV rocznicy powstania JSW, która odbyła się w katowickim NOSPR

fot: ARC/JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa, JSW Innowacje, Główny Instytut Górnictwa oraz Joy Global (Poland) powołały w czwartek, 19 kwietnia, w Katowicach konsorcjum, którego celem jest realizacja Samodzielnej Obudowy Kotwiowej (SOK) w kopalniach JSW – poinformowało portal nettg.pl biuro prasowe JSW.

W ramach przedsięwzięcia w kopalni KWK Budryk zaplanowano pilotażowo-badawczą inwestycję praktycznie testującą efektywną technikę SOK.

- Powołane konsorcjum to kolejny etap przybliżający wdrożenie w JSW wydajnej technologii górniczej stosowanej od lat w nowoczesnych kopalniach na świecie (USA, Australia). W ramach wspólnego przedsięwzięcia zostanie opracowana i przetestowana w warunkach występujących w kopalniach metanowych JSW technologia prowadzenia robót górniczych z wykorzystaniem samodzielnej obudowy kotwowej – „rockbolting” lub SOK. Zbadanych zostanie wiele aspektów technologicznych SOK m.in. roboty przygotowawcze w zakresie drążenia chodników, urabianie mechaniczne, załadunek i transport urobku, spełniającego kryteria i wymagania stawiane poszczególnym typom wyrobisk. W ramach projektu zaplanowano praktyczne testy w kopalni Budryk mające na celu m.in. weryfikację możliwości osiągania postępów prac drążeniowych oraz ograniczenie kosztów przy zastosowaniu najbardziej restrykcyjnych procedur bezpieczeństwa – wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW.

- Powołane dziś na Śląsku konsorcjum wpisuje się w realizowaną przez zarząd strategię JSW na lata 2018- 2030, która zakłada m.in. optymalizację procesu produkcyjnego przez racjonalne obniżenie jej kosztów. W jastrzębskiej spółce wciąż koszty wielu robót górniczych, w tym robót przygotowawczych, są zbyt wysokie. Według szacunków zastosowanie efektywnej obudowy kotwiowej pozwala zmniejszyć nakłady na przygotowanie pola eksploatacji nawet o 30 procent. (…) By móc się stale rozwijać musimy wykorzystywać światowe osiągnięcia techniki. Zaangażowanie w nowoczesne, przydatne górnictwu rozwiązania, jak np. technika kotwienia, to pragmatyczne działanie pozwalające zwiększyć produkcję, obniżyć jej koszty, a w efekcie poprawić wyniki finansowe całej Grupy Kapitałowej - mówi Daniel Ozon prezes JSW.

Praktyczne testy Samodzielnej Obudowy Kotwiowej umożliwią opracowanie dokumentacji dotyczącej możliwości bezpiecznego wykorzystania tej technologii w kopalniach JSW. Uroczyste podpisanie umowy o powołaniu konsorcjum odbyło się podczas jubileuszowej gali z okazji XXV rocznicy powstania JSW, która odbyła się w katowickim NOSPR.

- Obudowa kotwiowa jest od lat z powodzeniem stosowana w światowym górnictwie węglowym. Stanowi podstawowy element bezpiecznego utrzymania wyrobisk korytarzowych. Wykorzystywana jest zarówno w wyrobiskach udostępniających wykonywanych w skałach płonnych, jak i w wyrobiskach przygotowawczych wykonywanych w węglu. Doświadczenia kopalń amerykańskich i australijskich wskazują, że bezpiecznie spełnia swoje zadania nawet w słabych skałach stropowych – dodaje Katarzyna Jabłońska-Bajer.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW: Kolejny krok w sprawie sprzedaży spółek na rzecz Agencji Rozwoju Przemysłu

Zaledwie pół godziny trwało - zwołane na 31 marca - nadzwyczajne walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas krótkich obrad zgodzono się się na ustanowienie zabezpieczeń na majątkach dwóch kopalń. Chodzi o przedwstępną umowę sprzedaży należących do Grupy JSW spółek - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów i Jastrzębskie Zakłady Remontowe na rzecz Agencji Rozwoju Przemysłu.

Prezes SRK: Nie jesteśmy już wyłącznie likwidatorem kopalń, staliśmy się moderatorem zmian w regionie

Rozmowa z JAROSŁAWEM WIESZOŁKIEM, prezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Na przygotowanie Wielkanocy statystyczny Polak wyda 527 zł

Na organizację nadchodzących świąt wielkanocnych co czwarty Polak przeznaczy więcej pieniędzy niż rok temu; największym wydatkiem będą mięsa i wędliny, jajka, nabiał, warzywa i owoce - wynika z badania BIG InfoMonitor. Jedna osoba wyda przeciętnie 527 zł.

Zarządca autostrady A4 Katowice-Kraków: Podwyżka opłat za przejazd nie odzwierciedla kosztów

Wprowadzana od 1 kwietnia podwyżka opłat za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice-Kraków nie odzwierciedla w pełni realnego wzrostu kosztów - napisał w rozesłanym we wtorek oświadczeniu zarządca koncesyjnego odcinka A4, spółka Stalexport Autostrada Małopolska.